Vladimir Jevgrafovič Tatlin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vladimir Tatlin

Vladimir Tatlin (* 28. december 1885 Charkov - † 31. máj 1953) bol ruský architekt a maliar.

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Tatlin sa narodil v Charkove na Ukrajine, ako syn železničného inžiniera a básničky, 25 Decembra 1885. Začal pracovať ako námorník, čo znamenalo, že trávil veľa času v zahraničí. Vladimir Tatlin študoval na Moskovskej škole umenia sochárstvo a architektúru na škole v Penze. Svoje umelecké schopnosti zdokonaľoval maľovaním ikon v Moskve.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Zatiaľ čo pracoval v Moskve ako maliar, navrhol najvýznamnejšie dielo svojej kariéry: Masívny Monument tretej internacionály, alebo ako je dodnes známe, Tatlinovej veže, ktorá nemala byť iba stavbou, ale aj symbolom socialistickej Moskvy. Pamätník mal byť výškou 400m najvyššou stavbou sveta. Obvod by bol z dvojitého závitnicového plášťa, v jednom smere nakloneného, vnútri mali byť tri otáčajúce sa sklenené hmoty sál a úradov. Spodná hmota by mala tvar kocky, slúžila by zákonodarnému zhromaždeniu a otočila by sa raz za rok. V strede by bol ihlan ,ten by slúžil výkonným orgánom, a otočil by sa raz za mesiac. Horné teleso malo byť valec, malo sa otočiť okolo svojej osi raz za deň. Projekt to bol technicky nedoriešený a i na dnešnú dobu fantastický..

Čo sa týkalo umenia boli Tatlinove myšlienky jedinečné a rozmanité . Vzbúril sa proti tradičnému obrazu „visiacemu“ na stene a konštruoval diela, ktoré sa inštalovali do rohov miestností. Tvorbou týchto diel z dreva a železa, založil Tatlin ruský konštruktivizmus a onedlho mal na svojej strane umelcov ako Naum Gabo, Laszlo Moholy-Nagy a Antoine Pevsner pokúšajúcich sa prispieť svojou rukou ku konštruktivizmu..

Ku koncu svojho života, sa Vladimir Yevgrafovich Tatlin venoval štúdiu všetkých objektov a subjektov a bola to táto bádavá povaha, ktorá ho viedla k skúmaniu ako uskutočniť dávny ľudský sen: let.

Vladimir Tatlin zomrel 31 mája 1953, a pochovaný je na Novodievčom cintoríne v Moskve.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]