Voľby do orgánov samosprávnych krajov na Slovensku v roku 2005

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Politika na Slovensku

Coat of arms of Slovakia.svg

Ústava Slovenskej republiky
Ústavní činitelia

Prezident SR: Ivan Gašparovič
Predseda vlády SR: Robert Fico
Predseda NR SR: Pavol Paška


Národná rada · Vláda

Voľby na Slovensku
Prezidentské voľby:

1999 · 2004 · 2009 · 2014


Parlamentné voľby:
1990 · 1992 · 1994 · 1998
2002 · 2006 · 2010 · 2012


Krajské voľby:
2001 · 2005 · 2009 · 2013


Komunálne voľby:
1990 · 1994 · 1998
2002 · 2006 · 2010 · 2014


Európske parlamentné voľby:
2004 · 2009 · 2014


Referendá:
1994 · 1997 · 1998 · 2000
2003 · 2004 · 2010

Politické strany a hnutia
KDH · NOVA · SDKÚ-DS · SaS
OĽaNO · MOST-HÍD · SMK – MKP
SMER-SD · ďalšie...
Zahraničná politika

Európska únia · NATO · OSN · WTO
OECD · OBSE · Vyšehradská skupina

Predseda NR SR svojím rozhodnutím č. 235/2005 Z.z. zo dňa 3. júna 2005 vyhlásil voľby do zastupiteľstiev samosprávnych krajov a voľby predsedov samosprávnych krajov. Deň volieb určil na sobotu 26. novembra 2005. Druhé kolo v prípade volieb županov sa konalo 10. decembra 2005. Účasť v prvom kole dosiahla 18% oprávnených voličov, účasť v druhom kole dosiahla 11,1% oprávnených voličov.

Výsledky prvého kola volieb[upraviť | upraviť zdroj]

Voľba predsedov VÚC[upraviť | upraviť zdroj]

Bratislavský kraj
Trnavský kraj
Nitriansky kraj
Trenčiansky kraj
Žilinský kraj
  • Juraj Blanár (ANO,HZD,SNS,SMER) 24 309 hlasov, 30,36% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Jozef Tarčák (ĽS-HZDS,PSNS,ZSNS) 23 158 hlasov, 28,93% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Andrej Sočuvka (DS,KDH,SDKÚ) 20 186 hlasov, 25,21%
  • Tibor Michálek (NEKA) 8 534 hlasov, 10,66%
  • Radomír Szabó (SF,SZS) 1 638 hlasov, 2,04%
  • Natália Klempaiová (SNJ) 1 593 hlasov, 1,99%
  • Jozef Štetina (ÚSVIT) 627 halsov 0,78%
Banskobystrický kraj
  • Milan Murgaš (HZD,KDH,SNS,SMER,SZS) 35 783 hlasov, 38,82% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Jozef Mikuš (DS,SDKÚ) 19 074 hlasov, 20,69% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Peter Csúsz (SMK-MKP) 13 876 hlasov, 15,05%
  • Viliam Soboňa (KSS,ĽS-HZDS,PSNS,ZSNS) 12 742 hlasov, 13,82%
  • Milan Kepeňa (ANO,SF| 8 237 hlasov, 8,93%
  • Pavel Chovanec (ÚSVIT| 1 912 hlasov, 2,07%
  • Boris Kršňák (VPRED| 542 hlasov, 0,58% Kandidát nevoliteľný
Prešovský kraj
  • Peter Chudík (HZD,SNS,SMER) 42 499 hlasov, 39,89% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Dušan Hruška (DS,KDH,SDKÚ) 29 330 halsov, 27,53% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Ján Dobrovič (KSS,ĽB,ĽS-HZDS,PSNS,SZS,ZSNS) 15 645 hlasov, 14,68%
  • Juraj Kopčák (NEKA) 5 108 hlasov, 4,79%
  • Rudolf Horváth (NEKA) 4 951 hlasov, 4,64%
  • Ivan Hopta (ÚSVIT) 3 905 hlasov, 3,66%
  • Peter Pavelko (SDĽ) 2 667 hlasov, 2,50%
  • Ján Bajus (DÚ) 2 410 hlasov, 2,26%
Košický kraj
  • Zdenko Trebuľa (HZD,SMER) 32 675 hlasov, 30,25% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Rudolf Bauer (KDH,OKS) 28 837 hlasov, 26,70% Kandidát postupujúci do druhého kola volieb
  • Viliam Novotný (DS,ĽS-HZDS,SDKÚ,SZS) 16 334 hlasov, 15,12%
  • Rozália Múdra (SMK-MKP) 12 638 hlasov, 11,70%
  • Marián Biľo (ANO) 10 075 hlasov, 9,33%
  • Dagmar Takácsová (SF) 3 363 hlasov, 3,11%
  • Zuzana Cingeľová (SPV-G3000) 2 006 hlasov, 1,85%
  • Slavomír Jančok (SNJ) 1 232 hlasov, 1,14%
  • Stanislav Lepót (ÚSVIT) 824 hlasov, 0,76%

Výsledky druhého kola volieb[upraviť | upraviť zdroj]

Kandidáti sú v takom poradí, v akom vyhrali prvé kolo volieb.

Bratislavský kraj
Trnavský kraj
Nitriansky kraj
Trenčiansky kraj
Žilinský kraj
Banskobystrický kraj
Prešovský kraj
  • Peter Chudík (HZD,SNS,SMER) 40 952 hlasov, 53,03%
  • Dušan Hruška (DS,KDH,SDKÚ) 36 269 hlasov, 46,96%
Košický kraj

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]