Wikimedia Foundation

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Disambig.svg O slovenskej organizácii pozri Wikipédia:Wikimedia Slovenská republika
Wikimedia Foundation
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

Založená 20. jún 2003
Zakladateľ Jimmy Wales
Sídlo San Francisco, California, Spojené štáty
Pôvod St. Petersburg, Florida, Spojené štáty
Vedenie Kat Walsh
(predsedníčka Správnej rady)
Sue Gardner
(výkonná riaditeľka)
Webová stránka wikimediafoundation.org/

Wikimedia Foundation (skratka WMF, slovensky Nadácia Wikimedia, skrátená verzia Wikimedia) je neštátna nezisková organizácia, ktorej úlohou je šírenie slobodne prístupných vedomostí. Pre sústreďovanie, vývoj a šírenie obsahov využíva systémy wiki. Najznámejší systém wiki, ktorý nadácia prevádzkuje, je projekt slobodnej internetovej encyklopédie Wikipédia. Okrem toho existujú organizácie rôznych druhov, ktoré svojí názvom odkazujú na Wikimediu a podporujú jej projekty.

Wikimedia Foundation[upraviť | upraviť zdroj]

Wikimedia Foundation Inc. je nadácia založená podľa právnych noriem amerického federálneho štátu Florida. Nemá členov, má iba stanovy a kuratórium (ang. Board of Trustees) a narozdiel od európskeho typu združení nemá žiadny kapitál. Založenie nadácie oznámil zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales dňa 20. júna 2003. So založením Jimmy Wales a Bomis preniesli všetky práva v súvislosti s Wikipédiou a jej sesterskými projektami, ich menami a doménami ako aj serverami prevádzkovanými do toho dňa na nadáciu. Meno Wikimedia vymyslel Sheldon Rampton, americký autor a prevádzkovateľ SourceWatch (predtým Disinfopedia).

Krajinské, miestne a odborné organizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Nadácia Wikimedia podporuje vznik a činnosť organizácií, ktoré podporujú jej projekty na miestnej alebo tematickej úrovni. Uľahčuje im napríklad prístup ku svojím chráneným známkam a grantom. Tieto organizácie však neprevádzkujú projekty Wikimedie a sú od nej právne nezávislé.

Od 31. marca 2012 môžu byť takéto organizácie 4 druhov:[1]

  • Partneri hnutia (ang. Movement Partners): organizácie podporujúce projekty Wikimedia ako súčasť svojej činnosti
  • Národné a podnárodné organizácie (ang. National or Sub-national Chapters) (neformálne označované ako pobočky): organizácie, ktorých hlavnou činnosťou je podpora projektov Wikimedia v rámci jednotlivého štátu; väčšinou v právnej forme registrovaného združenia
  • Tematické organizácie (ang. Thematic Organizations): organizácie, ktorých hlavnou činnosťou je podpora projektov Wikimedia v rámci určitej témy, odbornej oblasti
  • Používateľské skupiny (ang. User Groups): registrovaná, prípadne neformálna skupina podporovateľov projektov Wikimedie


Tmavomodré sú existujúce pobočky. Tmavotyrkysové sú pobočky, ktoré boli schválené, ale ešte nezaložené. Zelené sú pobočky, ktoré sú v plánovacom procese. Svetlomodré sú pobočky v diskusii.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Resolution:Recognizing Models of Affiliations [online]. Wikimedia Foundation, 2012-04-01, rev. 2012-08-07, [cit. 2012-11-05]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]