Xanthorhiza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Xanthorhiza
Xanthorhiza simplicissima
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Plantae
Vývojová línia Cievnaté Tracheophyta
Oddelenie Magnóliorasty Magnoliophyta
Trieda (classis) Rosidy Rosopsida
Rad (ordo) Iskerníkotvaré Ranunculales
Čeľaď (familia) Iskerníkovité Ranunculaceae
Rod (genus) Xanthorhiza
Vedecký názov
Xanthorhiza simplicissima
Marshall, 1785

Xanthorhiza je rod z čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae).[1] Obsahuje jediný druh Xanthorhiza simplicissima.[2] Pochádza z východu Severnej Ameriky, kde jeho pôvodným stanoviskom bol podrast vo vlhkých listnatých lesoch.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Xanthorhiza je nízky opadavý ker 40 – 80 cm vysoký s tenkými vzpriamenými nevetvenými výhonkami. Rozširuje sa podzemnými výbežkami. Jeho kôra aj korene sú žltkasté, horkej chuti. Nepárno zložené listy sú až 18 cm dlhé a tvoria ich 3 alebo 5 zastrihovaných pilovitých podlhovastých lístkov dlhých 3 - 6 cm. Na jar sú mladé listy bronzovej farby a na jeseň získavajú výraznú farbu červenú. Súkvetie dlhé 15 až 20 cm vyrastá spravidla súčasne s listami, v marci až apríli, a nesie kvety červenohnedej farby. V kvete je 5 kališných lístkov a 5 či 10 tyčiniek. Rozkvitá v apríli a máji, plodom sú malé mechúriky hnedastej farby veľké cca 4 mm.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Rozkvitnutý kvet

Xanthorhiza sa pestuje prevažne v Severnej Amerike ako pôdopokryvná záhradná rastlina v parkoch, kde sa za vhodných podmienok rýchle rozrastá. Požaduje vlhkú výživnú pôdu s dostatkom humusu. Vysadzuje sa do tieňa alebo polotieňa. Množí sa odkopkami, koreňovými odrezkami aj semenami.

Koreň obsahuje alkaloid „berberine“, ktorý pôsobí protizápalovo, hemostaticky aj imunostaticky a preto sa používa na zastavenie krvácania zo sliznice (hemoroidy, ďasná).

Stimuluje tiež sekréciu žlče a žlčového farbiva, tým napomáha pri liečbe cirhózy pečene. Indiáni používali koreň proti brušným vredom, nachladnutiu, kŕčom a bolestiam v krku a v ústach. Používanie koreňa vo vysokých dávkach je potencionálne toxické.

Xanthorhiza simplicissima možno použiť na Slovensku ako okrasnú rastlinu. Má len zbierkový význam.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. www.ars-grin.gov/
  2. botany.cz
  3. HIEKE, Karel. Praktická dendrologie. 1. vyd. Praha : SZN, 1978. 000128363.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Žlutokořen jednoduchý na českej Wikipédii.