Xuanhanosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Xuanhanosaurus
Xuanhanosaurus1.jpg
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Saurischia
Podrad (subordo) Theropoda
- Tetanurae
Nadčeľaď (superfamilia) Megalosauroidea
Rod (genus) Xuanhanosaurus
Druh (species) Xuanhanosaurus qilixiaensis
Vedecký názov
Xuanhanosaurus qilixiaensis
Dong, 1984
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Xuanhanosaurus („jašter z Xuanhanu“) bol rod mäsožravého dinosaura (teropóda), žijúceho v období jury na území dnešnej Číny (súvrstvie Dašanpu).

Typový a doteraz jediný známy druh Xuanhanosaurus qilixiaensis bol opísaný čínskym paleontológom Dongom Zhimingom v roku 1984. Holotyp s označením IVPP V.6729, pozostáva z čiastočnej kostry vrátane lebky.[1]

Xuanhanosaurus dosahoval asi 6 metrov na dĺžku, 2 metre na výšku a hmotnosť okolo 250 kg.[2] Tento teropód mal nezvyčajne mohutné a dlhé predné končatiny (na rozdiel od neskorších foriem ako bol Tyrannosaurus). To spolu s ich relatívne „primitívnym“ utváraním viedlo paleontológa Donga Zhiminga k záveru, že sa pohyboval po všetkých štyroch končatinách. V tom prípade by išlo o jediného známeho štvornohého teropóda. Väčšina paleontológov však s touto interpretáciou nesúhlasí a predpokladajú, že išlo naopak o klasického dvojnohého dravého dinosaura.

Podľa štúdie z roku 2009 šlo o primitívneho člena skupiny Megalosauroidea.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Xuanhanosaurus na českej Wikipédii a Xuanhanosaurus na anglickej Wikipédii.
  1. DONG, Z.. A new theropod dinosaur from the Middle Jurassic of Sichuan Basin. Vertebrata PalAsiatica, 1984, roč. 22, čís. 3, s. 213 - 218.
  2. PAUL, G.S.. The Princeton Field Guide to Dinosaurs. [s.l.] : Princeton University Press., 2010. S. 86.
  3. BENSON, R.B.J.. A description of Megalosaurus bucklandii (Dinosauria: Theropoda) from the Bathonian of the UK and the relationships of middle Jurassic theropods. Zoological Journal of the Linnean Society, 2009.