Zima

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
obdobia
tropické
obdobie
sucha
obdobie
dažďov
obdobia
mierne
jar
leto
jeseň
zima
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Zima pozri Zima (rozlišovacia stránka).
V mnohých častiach sveta je toto ročné obdobie spojené so snehom

Zima je jedno z ročných období v miernom teplotnom pásme nasledujúce po jeseni a predchádzajúce jari. Má najkratšie dni a najnižšie priemerné teploty. V oblastiach vzdialenejších od rovníka sa v zime často vyskytuje sneh.

Astronomicky začína zimným slnovratom (okolo 21. decembra na Severnej pologuli a 21. júna na Južnej pologuli), a končí jarnou rovnodennosťou (okolo 21. marca na Severnej pologuli a 21. septembra na Južnej pologuli). V meteorológii sa podľa konvencie počíta ako celé mesiace december, január a február na Severnej pologuli a jún, júl a august na Južnej pologuli.

Voda je živel Jeden z najnebezpečnejších prírodných živlov vie zaujať aj v zime. Presvedčili sa o tom americkí požiarnici, ktorí sa stali svedkami vzniku unikátnych ľadových sôch z horiacej budovy. Stačilo pár sekúnd, aby sa z horiaceho objektu stala ľadová jaskyňa. Voda sa nemení na víno, no ľadom sa stáva pomerne rýchlo, keď má správne podmienky. Mínusové teploty dokážu divy aj na miestach, kde by ste cencúle neočakávali. Pozrite sa na najúžasnejšie zábery zmrznutej vody v priloženej GALÉRII