Zoči Voči

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Zoči voči)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Zoči Voči
Základné informácie
Pôvod Slovensko Nitra, Slovensko
Žáner(-re) Pop punk, Punk rock, Melodic hardcore
Pôsobenie 2004 – súčasnosť
Webstránka zocivoci.sk
Členovia skupiny:
Michal Žitňanský
Filip Miko
Vlado Kovár
Ján Pisoň
Bývalí členovia
Samuel Jančo
Michal Coney Rybanský

Zoči Voči je slovenská rocková hudobná skupina z Nitry, ktorá vo svojej tvorbe vychádza z hudobných žánrov akými sú metalcore, punk, rock a hardcore. Časom túto zmes štýlov obohatili o prvky z popu. Skupina vznikla dňa 9. októbra 2004 a jej zakladateľmi boli Michal Žitňanský (spev, gitara) s Filipom Mikom (spev, basová gitara). Neskôr sa k nim pridal Vlado Kovár (spev, bicie) a nakoniec Samo Jančo (spev, gitara). Zo začiatku hrali prevažne prebrané piesne, napríklad od kapiel ako Zóna A alebo Konflikt. Postupne začali pripájať vlastné piesne, ktorých autorom je prevažne Michal Žitňanský. Dnes prevažnú časť ich repertoáru tvorí vlastná tvorba. Koncertný repertoár často dopĺňajú o populárne piesne, ktoré prejdu ich menšou úpravou.

História[upraviť | upraviť zdroj]

História a začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

História kapely Zoči voči sa začala písať v lete roku 2003 kedy sa dvaja kamaráti rozhodli vyplniť svoj volný čas niečim plnohodnotným. V ich hlavách sa zrodila myšlienka založenia kapely. Začiatky nie su nikdy ľahké a dovolím si tvrdiť, že Miško a Filip si to začali uvedomovať pomerne rýchlo. Tretím členom kapely sa stal Vlado, nádejný bubeník nádejnej kapely. Chalani sa učili hrať na španielkach a tamburíne. Už v tejto dobe sa ich najväčšou oporou a zároven kritikom stal Miškov otec Ing. Ján Žitňanský, ktorý sa venuje hudbe profesionálne[1]. Začali sa stretávať častejšie a tvrdým tréningom išli za svojim cieľom. Prvým malým krôčikom vpred, bola kúpa starších elektrických gitár značky Jolana. Dlhodobým problémom sa stali bubny. Nevedeli ich zohnať približne rok a pol. Nachádzali sa v situácií, kedy sa o ich zostave nedalo povedať, že sú kapela. Hrávali na elektrických gitarách a rytmus udával bubeník na tamburíne. Chalanom to neprekážalo a snažili sa hrať ako najlepšie vedeli. O rok neskôr sa ich skúšobňou stala garáž u Miška. Majetok kapely sa rozrástol o 15 W Vladovo kombo a dve 120 W bedne, ktoré im poskytol Miškov otec. Skúšky sa pre nich stali zábavou a tešili sa aj z najmenších úspechov. Ich schopnosti a zručnosti stúpali aj napriek tomu, že bubny boli stále v nedohľadne. Vytvorili si vlastné, pozostávajúce z tamburíny a z rôznych železných predmetov, ktoré mali aspoň aký-taký zvuk. Popri všetkým povinnostiam správnych kapelníkov, zháňali ďalšie nástroje. Miško skladal texty a spolu vymýšľali svoje prvé piesne. Prišla jeseň a s ňou aj zima, kvôli ktorej sa presunuli do pivnice. Vtedy nastal prelom kapely. K pôvodnej formácií sa pridal aj Samo. Vymyslieť názov pod ktorým by ich poznal celý svet bol tvrdým orieškom. Po bezsenných nociach sa ich spásou stal Miškov brat Tomáš. 9.10.2004 im vymyslel názov, pod ktorým ich veľmi dobre poznáme “ZOČI VOČI”. Kariéra nitrianskej punk-rockovej kapely sa začala rozbiehať. K malému množstvu aparatúry a bubnom vlastnej výroby pribudla v zime 2004 aj basgitara. Na jar 2005 chalani siahli na dno svojich úspor a kúpili si mixážny pult a mikrofóny. V apríli 2005 konečne pribudli vysnívané bicie[2].

Prvé demá[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 sa pokúsili nahrať demo, ktoré si nahrávali sami. Nahrávalo sa v garáži, kde kapela aj skúšala hlavne počas leta. Demo obsahovalo 18 skladieb. Hlavne kvôli tomu sa dostali do povedomia ľudí v okolí Nitry. Kapela v roku 2007 nahrala svoje druhé demo, ktoré si získalo opäť nových priaznivcov kapely. Napriek dlhému pôsobeniu na scéne a zároveň stabilnej fanúšikovskej základni mali stále na svojom konte len dva demoalbumy. Od vydania dema a nahrania štúdiového albumu, uplynulo päť rokov. Rok 2009 sa môže označiť pre kapelu ako prelomový. Dostali sa do povedomia poslucháčov nielen z okolia Nitry. Odohrávajú prvé koncerty v Čechách a začínajú sa ozývať kapely s ponukou na spoločné koncertovanie. A práve vďaka koncertovaniu a maximálnemu úsiliu sa ich fanušikovská základňa začala rozrastať. Koncom roku 2009 sa líder legendárnej slovenskej kapely Iné Kafe Vratko Rohoň v jednom rozhovore vyjadril, že kapela patrí medzi tie, ktoré tu môžu vyplniť práve miesto po nich[3]. A práve on týmto výrokom potvrdil dôvod k neustálemu porovnávaniu skupiny Zoči Voči s Iné Kafe.

Koncerty[upraviť | upraviť zdroj]

Kapela odohrala svoj prvý koncert 22.10.2005. Prvé koncerty sa stretli s rozpačitým postojom publika. Neboli príliš obľúbený medzi vtedajším undergroundovým publikom a podporu na prvých koncertoch dostávali prevažne od rodín, priateliek a kamarátov. Účinkovanie na koncertoch si väčšinou vybavovali sami a spoločne s iními, vtedy tiež začínajúcimi kapelami si organizovali navzájom koncerty[4]. V roku 2009 odohrali svoju prvú mini šnúru. V roku 2010 prišlo turné, keď spoločne s kapelami The Paranoid a Problém odohrali 12 koncertov po celom Slovensku [5]. Zavítali dokonca do Košíc a Prešova. Na jar roku 2011 vyrazili na svoje prvé vlastné turné, čo je na taku mladú kapelu niečo výnimočné[6]. Keď rok 2010 označujeme za úspešný rok pre túto kapelu, tak rok 2011 je už teraz úspešnejší. V roku 2010 odohrali okolo 60 koncertov, čo je pre mladú kapelu slušné[7].

S tebou idem ďalej[upraviť | upraviť zdroj]

Po úspechoch ktoré zaznamenali na klubovej scéne a vytvorení si poslucháčskej základne, dalo by sa skôr povedať, že fanklubu [8] nahrala skupina svoj prvý album pod menom S tebou idem ďalej. Nahrávali ho začiatkom roku 2010 a na tomto albume sa nachádza 11 piesní, všetky vlastnej tvorby. Ale tento album bol už nahrávaný bez Sama, ktorého nahradil v roku 2009 novy člen Coney. Následne sa stávajú na stránkach českého punkového portálu objavom mesiaca[9]. Vďaka úspechu debutového albumu sa rozhodli, že na singel Stratený, ktorý sa paradoxne nenachádza na tomto albume, natočia videoklip[10]. Následne je natočený ďalší videoklip na singel "2012" pod réžijnou taktovkou Martina Hossu[11][12].

Zmeny v kapele[upraviť | upraviť zdroj]

V septembri roku 2009 dochádza v kapele k zmene, keď po skoro piatich rokoch gitarista Samo opúšťa kapelu z osobných dôvodov. Kapela však nezostala dlho bez gitaristu a po Samovi Jančovi naskočil do kapely nový gitarista Coney. Michal Coney Rybanský popri účinkovaniu v kapele Zoči Voči hrával aj v kapele Jamestown. Neskôr kapelu Jamestown opúšťa a naplno sa venuje kapele Zoči Voči. V polovici roku 2010 dochádza opäť k zmene, keď kapelu po vzájomnej dohode opúšťa Coney a po mesiaci hrania v troch prichádza v júni do kapely nový gitarista Ján Pisoň. V tejto zostave kapela vystupuje dodnes.

Rok 2010 a prelom[upraviť | upraviť zdroj]

Rok vydania debutového albumu priniesol prelom, kedy sa zmenila pozícia skupiny Zoči Voči na hudobnej scéne. Už to nebola len kapela, ktorá robila predskokanov známejším skupinám, ale stala sa kapelou, ktorá začala zapĺňať kluby a privádzala ľudí na koncerty. Stali sa rovnocennou kapelou a aj napriek mladému veku si vybudovali rovnocenné postavenie. A veľmi rýchlo začala prevažná väčšina návštevníkov chodiť na koncerty práve kvôli nim. Z predskokanov sa stali headlinery[13]. Zaslúžili si to predovšetkým svojou jedinečnou nespútanosťou na koncertoch, komunikáciou s publikom, energickosťou a schopnosťou vyvolať až masové šialenstvo. Začali sa ozývať organizátori rôznych festivalov, pretože skupina Zoči Voči sa stala značkou, ktorá je zárukou kvalitného koncertu. Ľudia začali vyhľadávať ich koncerty a narastal aj záujem o členov kapely. Začali dostávať pozvania do regionálnych médií, kde boli odprezentovaní či už poslucháčom rádia[14], alebo divákom televízie[15]. Rok 2011

Štýl a motív textov[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina hrá hudobný štýl, ktorý by sa dal charakterizovať ako zmes punku, metalu, metalcore a rocku. Texty a hudbu v kapele tvorí Michal Žitňanský. Poznávacím znamením kapely je melodičnosť textov. Melódia je jednoduchá a ľahko zapamätateľná. V textoch dominujú prvky porovnávania sa medzi ľuďmi, medziľudské vzťahy, láska, ale taktiež témy bežného života. Asi prvým najväčším ocenením ich snahy bola možnosť vystúpiť na festivale zastrešovanom spoločnosťou Orange [16].

Vplyv na kapelu[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina zo začiatku vychádzala zo slovenskej scény, kde bola ovplyvnená prevažne kapelami ako Iné Kafe, Zóna A a Konflikt. Postupne kapela začala zapájať prvky skupín ako Rancid, The Distillers a Misfits. Neskôr na kapelu mali vplyv kapely ako Hatebreed, Killswitch Engage, Bullet for my Valentine, Bring Me the Horizon, alebo Escape the Fate. Ale ako bolo už na začiatku spomenuté, dnes sa chalani nebránia ani prerábkam, resp. menším cover verziam známych populárnych hitov prevažne slovenskej scény[17][18][19][20].

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Samo Jančo – vokály, gitara
  • Michal Coney Rybanský – vokály, gitara

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]