Ázijská infraštruktúrna investičná banka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ázijská infraštruktúrna investičná banka (AIIB)
A A A
Asian Infrastructure Investment Bank
亚洲基础设施投资银行
Základné informácie
Krátky názovIAAB
Vznik2016 (Otvorenie pre obchod)
2015 (Vstup článkov dohody do platnosti)
Typmedzinárodná organizácia
Určenie / zameranieregionálna investičná banka
ÚstrediePeking, Čína Čína
Ďalšie informácie
Členstvo87 členských štátov
Rokovací jazykangličtina
PrezidentJin Liqun (prezident)
Hlavný orgánRada guvernérov
Rada riaditeľov
Webstránkaaiib.org
Prehľad členov AIIB: tmavozelená farba - plnohodnotní regionálni členovia, tmavomodrá - mimo-regionálni členovia, bledé odtiene - prospektívni členovia.

Ázijská infraštruktúrna investičná banka (po čínsky: čín. 亞洲基礎設施投資銀行; pchin-jin: Yàzhōu jīchǔ shèshī tóuzī yínháng; slovenský prepis: Ja-čou ťi-čchu še-š’ tchou-c’ jin-chang) je medzinárodná finančná inštitúcia sídliaca v Pekingu v Čínskej ľudovej republike, z ktorej popudu z roku 2013 bola v roku 2014 založená. Prakticky funguje od roku 2016.[1] Je zamýšľaná ako rozvojová banka pre ázijsko-pacifický región a je v tomto smere konkurenciou Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu a Ázijskej rozvojovej banky.

Vznik banky sprevádzali obavy, že Čína svoj vplyv v nej využije na podrývanie globálnych štandardov dobrého vládnutia a ochrany životného prostredia. AIIB plánovala po vzniku požičať ročne 10-15 miliárd USD, avšak za prvé dva roky fungovania požičala iba 4,4 miliardy USD.[1]

V októbri 2018 mala Ázijská infraštruktúrna investičná banka 44 regionálnych (ázijsko-pacifických) členov, 24 mimo-regionálnych členov, 6 prospektívnych regionálnych členov a 13 prospektívnych mimo-regionálnych členov.[2]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b BABONES, Salvatore. China's AIIB Expected To Lend $10-15B A Year, But Has Only Managed $4.4B In 2 Years [online]. Forbes, 16.1.2018, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Members and Prospective Members of the Bank [online]. AIIB, [cit. 2018-10-29]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]