Émile Delahaye

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Émile Delahaye
francúzsky priekopník automobilizmu
a podnikateľ
Émile Delahaye
Narodenie16. október 1843
Tours, Francúzsko
Úmrtie1. jún 1905 (61 rokov)
Saint-Raphaël, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Émile Delahaye

Émile Delahaye (* 16. október 1843, Tours, Francúzsko – † 1. jún 1905, Saint-Raphaël) bol francúzsky priekopník automobilizmu, zakladateľ firmy Delahaye.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Tours v départemente Indre-et-Loire, v údolí rieky Loiry. Študoval strojárstvo na obchodnej škole v Angers, na ktorej neskôr študoval aj ďalší automobilový priekopník Louis Delâge. Delahaye pracoval istý čas v Belgicku potom sa vrátil do Tours, kde sa v roku 1873 oženil.

V roku 1879 prevzal miestnu firmu (založenú v roku 1845), ktorá vyrábala zariadenia pre tehliarske pece a ďalšie príslušenstvá ako aj stacionárne motory a železničné vagóny. Fascinovaný prvými automobilmi, začal experimentovať s parnými a spaľovacími motormi. V roku 1894 predstavil na prvej parížskej „Motor Show“ svoj prvý automobil, inšpirovaný vozidlom Karla Benza.

Aby svojim vozidlám zaistil väčšiu publicitu, v roku 1896 osobne riadil jeden zo svojich automobilov na pretekoch Paríž-Marseille-Paríž; došiel na siedmom mieste, jeho druhé vozidlo skončilo desiate. Neskôr bol v dôsledku zdravotných problémov a vysokých výdajov nútený spojiť sa s dvomi priemyselníkmi z Paríža, ktorými boli jeho švagrovia Leon Desmarais a Georges Morane. V roku 1900 Delahaye firmu opustil, noví vlastníci presunuli výrobu z Tours do Paríža a nová továreň firmy pod názvom Société des Automobiles Delahaye sa ďalej venovala výrobe osobných a nákladných automobilov, rovnako aj výrobe autobusov.

V roku 1901 sa kvôli zhoršenému zdravotnému stavu presídlil na riviéru, kde o štyri roky neskôr zomrel.

Firma, ktorú Delahaye založil, prežila až do roku 1954.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]