Ústav marxizmu-leninizmu Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ústav marxizmu-leninizmu Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska (skratka ÚML ÚV KSS) bolo hlavné teoretické, ideologické a historiografické pracovisko ÚV KSS v období tzv. normalizácie.

Popis činnosti pracoviska[upraviť | upraviť zdroj]

Ústav predstieral formu a činnosť vedeckého pracoviska a jeho hlavnými úlohami bolo najmä vypracúvať, precizovať a zdôvodňovať ideologické tézy o historickej nevyhnutnosti rastu tzv. vedúcej úlohy komunistickej strany v spoločnosti v procese tzv. výstavby rozvinutej socialistickej spoločnosti a s tým spojené politické, sociálne, hospodárske, kultúrne a i. témy. Ústav mal za úlohu spracúvať dejiny KSČ a v súvislosti s tým upravovať (i falšovať) najmä politické a hospodárske dejiny štátu, študovať problematiku medzinárodných vzťahov. Ústav školil ašpirantov/doktorandov z oblasti marxistickej filozofie a dejín medzinárodného robotníckeho hnutia pre potreby komunistického straníckeho aparátu. Vydával jednorázové i periodické publikácie z vlastnej produkcie i spisy popredných komunistických funkcionárov (V. Biľaka, G. Husáka).

Medzi vedeckých pracovníkov ústavu patril napr. politici P. Kanis, P. Weiss, politológovia J. Kiss, D. Malová, publicisti D. Gabaľ, J. Čierny a ďalší.

Ústav zanikol v dôsledku straty mocenského postavenia KSS po Novembri 1989.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ústav marxizmu-leninizmu ÚV KSS. In: Encyklopédia Slovenska. 1. vyd. Zväzok VI T – Ž. Bratislava : Veda, 1982. 776 s. S. 205 – 206.