Čebovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čebovce
obec
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Banskobystrický kraj
Okres Veľký Krtíš
Región Hont
Nadmorská výška 215 m n. m.
Súradnice 48°10′47″S 19°13′44″V / 48,179722°S 19,228889°V / 48.179722; 19.228889
Rozloha 16,21 km² (1 621 ha) [1]
Obyvateľstvo 1 021 (31. 12. 2022) [2]
Hustota 62,99 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1330
Starosta Henrik Tóth[3] (SZÖVETSÉG – ALIANCIA)
PSČ 991 25
ŠÚJ 515906
EČV (do r. 2022) VK
Tel. predvoľba +421-47
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Čebovce
Webová stránka: cebovce.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Čebovceobec v okrese Veľký Krtíš - v Banskobystrickom kraji na Slovensku.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Obec Čebovce (maď. Csáb) je stará usadlosť na niekdajšej obchodnej ceste Balážske ĎarmotyZvolen. Nachádza sa na hranici Hontu a Novohradu, 10 km od slovensko-maďarských hraníc. Obec leží na juhovýchodnom úpätí Krupinskej planiny, pri vyústení doliny Čebovského potoka do Ipeľskej kotliny. Severná časť, v Krupinskej planine, má tvar vrchoviny, južná časť, uložená v Ipeľskej kotline, má charakter pahorkatiny.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Obec sa prvýkrát spomína v roku 1272, pod menom Chab. Najznámejším rodákom obce je maďarský spisovateľ, benediktínsky mních a kultúrny bádateľ Fabián Ján Szeder. História Čeboviec je dosiaľ veľmi málo preskúmaná. Je však zrejmé, že ide o lokalitu, ktorá bola obývaná už veľmi dávno. Svedectvom toho sú o. i. aj výsledky archeologického výskumu na nedaľekej vyvýšenine, predstavujúce pamiatky z doby bronzovej. O veľmi starom osídlení hovoria terénne zahlbeniny, svedčiace o starých obydliach. Tu zrejme stála pôvodná obec, predchodkyňa Čeboviec, kým nebola prenesená do dnešnej lokality.

Pôvodná obec Györgymártonfalva, s obydliami zbitými z kolov a klád, ležala pod kopcom Zöldvár (Zelený hrad), v doline Čebovského potoka. Na kopci Györgymárton-partalja sa vraj nachádzal drevený kostol. V súčasnosti je v obci kostol z roku 1768, zasvätený Menu Panny Márie. Nižšie sa našli skrýše, vtesané do zeme – asi pivnice. V okolí sa nachádzajú prír. pamiatky Krehora a Kosihovský Kamenný vrch, prírodná rezervácia Čebovská lesostep a chránený areál Cerínsky potok.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Na konci roka 2006 žilo v Čebovciach 1 037 obyvateľov, zväčša maďarskej národnosti a katolíckeho vyznania. V minulosti sa obyvatelia obce zaoberali poľnohospodárstvom (hlavne vinohradníctvom), remeselníkov bolo oveľa menej. Vhodné geografické podmienky a slnečné stráne totiž predurčovali okolie Čeboviec na pestovanie hrozna a výrobu vína. Zaujímavé sú štatistické údaje z roku 1920. Vraj tu žilo až 1 308 obyvateľov, z toho 698 maďarskej a 612 slovenskej národnosti. Na porovnanie ešte údaj z roku 1980. Obec vtedy mala 989 obyvateľov, z toho až 83,8 % maďarskej národnosti.

Kultúra a zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pivničná oblasť Geruša, nachádza sa tu niekoľko radov pivníc, mnohé pivnice sú už nadstavané a slúžia aj ako chatky, ale väčšina má hlavne vinársku funkciu.
  • Prícestná socha sv. Jána Nepomuckého.

Šport[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa tu futbalový klub TJ Vinohrad ČEBOVCE. Každoročne sa tu konajú letné futbalové turnaje, v roku 2006 sa prvýkrát zohralo priateľské stretnutie žien proti dievčatám. Darí sa aj šachistom, šach má v Čebovciach dlhú tradíciu.

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Už 7 rokov tu funguje Spevácky zbor Szedera Fábiána. Zbor sa zúčastnil na viacerých súťažiach na Slovensku aj v zahraničí a získal vzácne ocenenia (Kodályove Dni Galanta, Trnavské Zborové Dni, Prehliadka Cirkevných Zborov - Zvolen). Šíril dobré meno obce aj v Rumunsku a Maďarsku. Súbor viackrát vystupoval v Budapešti.

Zaujímavosť[upraviť | upraviť zdroj]

Približne 10 km vzdušnou čiarou od obce Čebovce sa nachádza obec Čelovce a neďaleko je aj obec Čekovce, čo často vedie k omylom, hlavne s poštou.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2023-04-03, [cit. 2023-04-12]. Dostupné online.
  3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
  4. Čebovce [online]. Najkrajší kraj. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Čebovce