Čedar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Čedar (cheddar)


Krajina pôvoduAnglicko
Mliekokravské
Typtvrdý tlačený syr obalený v gázovine
Obsah tuku45 až 48%
Zrenie3 mesiace až 3 roky
Výraznosťmierna až silná
Vínochianti alebo kalifornský Zinfandel

Čedar je tvrdý syr pochádzajúci z juhozápadného Anglicka (pôvodom z obce Cheddar), kde dozrievajú v jaskyniach. Tento syr má tradične tvar valcovitých bochníkov vážiacich 27,5 kg. Jednotlivé bochníky sa obväzujú, aby získali tvrdú sivohnedú kôru. Syry dozrievajú 6 až 18 mesiacov.

Čedar má hladkú a dosť tvrdú štruktúru, nie je ohybný ani drobivý. Cesto je zlatožlté, vekom postupne tmavne. Chuť mladého syra je dosť nevýrazná a orechovo-sladkastá, často v nej cítiť jemnú slanú príchuť. Ako syr dozrieva, chuť sa stáva silnou a plnou, nadobúda vynikajúcu orieškovú príchuť. Staršie syry majú chuť silnej slanej kyslosti. Po roku a viac sa na syre vytvárajú malé chrumkavé kryštáliky kazeínu.

Čedar sa vyrába ako z nepasterizovaného, tak aj z pasterizovaného plnotučného mlieka. Na vytvorenie tvarohu sa používa iniciačná kultúra a neskôr syridlo. Hotový tvaroh sa melie na kúsočky veľkosti hrášku a potom sa pomaly zohrieva. Po odtečení srvátky vytvorí tvaroh jednoliatu masu, ktorá sa nakrája na hrubé bloky. Bloky sa ukladajú na seba a naklonia sa, aby odtiekol zvyšok srvátky. Takto vyzerá proces čedarovania syra, ktorý dáva syru jeho špecifickú štruktúru. Nakoniec sa tvaroh znova rozomelie, osolí a vloží do špeciálnych foriem, v ktorých sa potom lisuje.

V súčasnosti okrem pravého čedaru vyrábajú mnohé veľké syrárne syr s celou škálou rozmanitých prísad: rascou, celým korením, pivom, cesnakom, petržlenovou vňaťou, orieškami, hrozienkami alebo sladkou nakladanou zeleninou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Čedar