Čeka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Čeka –  (rus. ЧК, ВЧК СНК РСФСР; celým názvom: Всероссийская чрезвычайная комиссия по борьбе с контрреволюцией и саботажем при Совете народных комиссаров РСФСР), Vserossijskaja črezvyčajnaja komissija po borbe s kontrrevoljucijej i sabotažem pri Sovete narodnych komissarov RSFSR (VČK), (po slov. Všeruská mimoriadna komisia pre boj s kontrarevolúciou a sabotážou pri soviete národných komisárov RSFSR) bola oficiálne označovaná ako orgán diktatúry proletariátu pre zabezpečenie štátnej bezpečnosti v RSFSR. V podstate sa jednalo o prvú zo sovietskych štátnych bezpečnostných služieb, tajnú políciu. Od svojho založenia bola dôležitou vojenskou bezpečnostnou zložkou sovietskeho režimu[1]. V jej radoch slúžilo v roku 1921 až 200 000 ľudí. Tieto jednotky boli zodpovedné za ochranu a riadenie pracovných táborov (gulagov), zodpovedali za konfiškáciu potravín a boj proti nepriateľom Komunistickej strany. Príslušníci a vedenie Čeky boli zodpovední za prenasledovanie, zatýkanie aj mučenie odporcov režimu, potlačenie roľníckych aj robotníckych vzbúr a povstaní, ako aj za likvidáciu dezertérov červenej armády[2].

Vznik VČK[upraviť | upraviť zdroj]

Čeka bola prvá zo série tajných polícií v Sovietskom Rusku, teda predchodca NKVD a KGB. Bola založená Felixom Dzeržinským na popud Lenina (20. decembra 1917). V roku 1922 bola preorganizovaná v GPU. Päťročná existencia organizácie Čeky stála život odhadom 200 až 500 tisíc občanov. Táto bezpečnostná služba zavraždila na príkaz V.I.Lenina[chýba zdroj] aj ruskú cársku rodinu v Jekaterinburgu.

Štáb Čeky sa nachádzal v Moskve, v ulici Boľšaja Ľubianka, v dome č. 11, kde predtým sídlila poisťovňa Jakor a londýnska spoločnosť Lloyds. Neskôr sa Čeka presťahovala do domu č. 2, kde sa nachádzala ruská poisťovacia spoločnosť Rossija. Ulica bola neskôr premenovaná po prvom predsedovi – ul. Dzeržinského / Dzeržinská.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Federal Research Division. Glossary - Soviet Union [online]. lcweb2.loc.gov, [cit. 2011-08-13]. Dostupné online.
  2. Werth, N., Bartošek, K., Panné, J.L., Margolin, J.L., Paczkowski, A., Courtois, S., The Black Book of Communism: Crimes, Terror, Repression. Harvard University Press, 1999, 858 s.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Čeka na českej Wikipédii.