Čerpacia stanica pohonných hmôt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čerpacia stanica Shell v Lost Hills v Kalifornii, USA

Čerpacia stanica pohonných hmôt (skratka ČS PHM), často len čerpacia stanica (skratka ČS), je miesto slúžiace na doplňovanie paliva do motorových vozidiel. Zväčša sa tento výraz používa pre verejné čerpacie stanice pohonných hmôt pre cestnú dopravu umiestnené na okraji ciest. Môže však označovať aj neverejné čerpacie stanice, napríklad na letiskách, v železničných depách alebo v areáli podnikov. Špecifickým typom sú čerpacie stanice v prístavoch, určené pre člny a lode.

Verejné čerpacie stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Čerpacie stanice pohonných hmôt pre cestnú dopravu dostupné verejnosti sa nachádzajú na okraji ciest, najmä diaľnic a rýchlostných ciest. Najčastejšie predávanými palivami sú rôzne druhy benzínov, nafta alebo skvapalnený ropný plyn.

Oktánové číslo Označenie / obchodný názov Poznámka
91 Normál, Špeciál
95 Super
95 Natural 95 bezolovnatý variant
98 Natural 98 bezolovnatý variant
100 Evo
V-POWER Racing
MaxxMotion
diesel motorová nafta
červená nafta upravená nafta

Okrem predaja pohonných hmôt tieto čerpacie stanice spravidla poskytujú rôzne doplnkové služby určené pre údržbu vozidiel, tzn. motoristické služby (parkovisko, ručné alebo automatické umývanie automobilov, vysávač prachu, kompresor na pneumatiky, výmena a zber motorového oleja, autoservis, pneuservis, nastavenie svetiel) a pre posádky vozidiel – nemotoristické služby (predajňa, predaj a príp. aj plnenie fliaš s propán butánom, reštaurácia, bufet, občerstvenie, espreso, toaleta, sprcha, prístup na internet, zmenáreň a pod.).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]