Čuvašsko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Čuvašská republika

Poloha
Chuvashia03.png
Známkapri príležitosti 50. výročia Čuvašskej ASSR


Čuvašsko (rusky Чувашия , čuvašsky Чăваш), dlhý tvar Čuvašská republika , je republika Ruskej federácie. Nachádza sa v európskej časti krajiny, má 1,34 milióna obyvateľov a rozlohu 18 300 km². Hlavné mesto je Čeboksary leží na brehu Volgy. Má vlastnú ústavu a parlament.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Čuvašský národ vznikol zmiešaním pôvodných bulharských kmeňov s ugrofínskym obyvateľstvom. Vzatím do úvahy vôľu ľudí 24. júna 1.920 Ústredný výkonný výbor a Výbor ľudových komisárov RSFSR prijali dekrét podpísaný Vladimírom Leninom a Michailom Kalininom na prijatie Čuvašskej autonómnej oblasti ako súčasť RSFSR. Na konci roka 1924 riadiace orgány Čuvašskej republiky predložila návrh konverzie na Čuvašskú autonómnu sovietksku socialistickú republiku. 21.apríla 1925 Ústredný výkonný výbor rozhodol, že prevedie Čuvašskú autonómnu oblasť na Čuvašskú autonómnu sovietskú socialistickú republiku. Potom rozhodnutím Ústredného výkonného výboru z 20. júna do Čuvašskej autonómnej republiky boli zlúčené nasledujúce volosti (správne okresy) Alatyrkého újezdu (najmenšia správna oblasť v Rusku a ZSSR): Alatyrskaja s mestom Alatyr, Poretskaja a Kuvakinskaja s populáciou 121,464 ľudí.

V roku 1920 vznikla myšlienku zmeny názvu Čuvašskej autonómnej sovietskej socialistickej republiky na Bulharskú autonómnu sovietsku socialistickú republiku a čuvašov na bulharov, po premenivaní čeremisov na marijcov. Návrh nebol podporený miestnymi historikmi a vedením republiky. 19. októbra 1990 sa premenováva Čuvašská ASSR na Čuvašskú SSR. V rovnakom mesiaci roku 1990, Najvyššia rada prijíma "Deklaráciu o štátnej zvrchovanosti Čuvašska." Od 13. februára 1992 s prijatím zákona "O zmene názvu Čuvašskej SSR" Čuvašská SSR bola premenovaná na Čuvašskú republiku. Do roku 2001 v ruskom prepise mien písanie Čuvašskej republiky zahŕňa úplný oficiálny názov subjektu federácie v ruštine v Ústave (čl. 65). V súlade s prezidentským dekrétom z 9. júna 2001 číslo 679 Ruskej federácie, bol názov zmenený na "Čuvašská republika - Čuvašsko". V roku 2007 právnik V. L. Vasiliev a spisovateľ Juchma Mišši navrhli premenovať Čuvašsko na Volžské Bulharsko 16, januára 2013 čuvašský parment obdržal žiadosť o zmenu názvu republiky na historiký názov "Čuvašská republika - Volžské Bulharsko" podpísane viacerími významnými osobnosťami.

Štátne zriadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ústava[upraviť | upraviť zdroj]

Základný zákon republiky je Ústava Čuvašskej republiky, ktorá bola prijatá 30. novembra 2000. Pozostáva z 10 kapitol a 105 článkov. Text ústavy v ruskom a čuvašskom jazyku na http://gov.cap.ru/hierarhy_cap.asp?page=./196/13517/17765/18145

Hlava republiky[upraviť | upraviť zdroj]

Najvyšším úradníkom je prezident. V roku 1994 sa stal prvým prezidentom Nikolaj Vasiljevič Fedorov. V auguste 2010 sa stal druhým prezidentom Michail Vasilijevič Ignatev.

Zákonodarný zbor[upraviť | upraviť zdroj]

Národný soviet Čuvašskej republiky (parlament), ktorý okrem schvalovania zákonov je najvyšším predstaviteľom a plní aj úlohu najvyššieho kontrolného úradu v krajine.

Výkonná moc[upraviť | upraviť zdroj]

Kabinet ministrov Čuvašska (vláda). Kabinet ministrov je výkonným a správnym orgánom vlády a predsedá predseda vlády.

Väčšie mestá v oblasti[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]