Ďateľ veľký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ďateľ veľký
Ďateľ veľký
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Dendrocopos major
Linnaeus, 1758
Dendrocopos major distribution map.png
Rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
Dendrocopos major

Ďateľ veľký alebo ďateľ strakatý (Dendrocopos major) je druh z čeľade ďatľovité.

Je to vták veľký približne ako škorec obyčajný. Má čiernobiele strakaté operenie. Rozdiel od ostatných ďatľov je v silnom čiernom prúžku nad zobákom, ktorý bez prerušenia pokračuje až do tyla a podľa intenzívne červených chvostových kroviek, ktoré sú oproti bielemu bruchu ostro ohraničené. Samec má červený tyl hlavy, samica ho má čierny, mláďatá majú vršok hlavy červený. Lieta v dlhých vlnovkách. Vydáva najčastejšie tvrdé „kix“, pri vyrušení „gigigigi“. Pravidelne bubnuje. Ďateľ veľký je stály vták, ktorý sa v zime môže potulovať a čiastočne tiahnuť do južnejších oblastí Európy.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Západná časť Palearktickej oblasti (západná Eurázia vrátane severnej Afriky a Prednej Ázie), východná časť Palearktickej oblasti (východná Eurázia vrátane Japonska a severnej Číny).Vyskytuje sa aj na Slovensku.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Ďateľ veľký sa vyskytuje v lesoch všetkých typov a tiež v parkoch. Hniezdi v máji a júni raz ročne. Hniezdnu dutinu s okrúhlym vletovým otvorom si tesá sám. Samica znáša 5 až 7 bielych vajec, na ktorých sedia obaja rodičia 12 až 13 dní a mláďatá kŕmia tiež obaja rodičia na hniezde 3 týždne a potom ešte niekoľko dní prikrmujú. Živia sa hmyzom nachádzajúcom sa v dreve, semenami ihličnatých stromov, ovocím a bobuľami.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Najhojnejší z ďatľov. Vyskytuje sa všade od nížin až po hornú hranicu lesa, ale nad 1 000 – 1 200 m je už vzácnejší.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Pre užitočnosť si zaslúži ochranu; treba šetriť staré stromy s hniezdnymi dutinami a vyvesovať hniezdne búdky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]