Ľubochnianska dolina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ľubochnianska dolina je najdlhšou dolinou na Slovensku, meria 25 km.Nachádza so vo Veľkej Fatre. Prebieha severojužným smerom. Začína sa pri obci Ľubochňa (okres Ružomberok) a končí sa kotlami v úbočiach Ploskej a Čierneho kameňa. Dolinou preteká riečka Ľubochnianka.

Dolina je známa bohatstvom vysokej zveri a je domovom najväčších slovenských šeliem (medveď hnedý, rys ostrovid). V doline sa nachádza rekreačné zariadenie a niekoľko trvalo obývaných horární (Salatín, Čierňavy, Rakytov). V minulosti dolinou viedla prvá elektrifikovaná lesná železnica v strednej Európe. Pozostatkom železnice je historický objekt elektrárne pri ústí Ľubochnianskej doliny do údolia Váhu v Ľubochni. V bočných dolinách sa nachádzajú významné prírodné rezervácie Veľkej Fatry, so zachovalými porastami pralesovitého charakteru (Kundračka, Rumbáre, Dvorisko, Skalná Alpa). V doline za lokalitou Huty sa nachádzajú pozostatky štôlní (lokalita Vyšné a Nižné Rudné), kde sa ťažilo železo.

Dolinou vedie asfaltová vozovka až takmer do záveru, asfaltové vozovky sú aj v niektorých bočných dolinách. V doline sa na mnohých miestach ťaží drevo. V hornej časti doliny sa nachádzal pozostatok tajchu (Vyšný tajch), ktorý bol koncom roku 2008 odstránený a nahradený novou vodnou nádržou.

Ľubochnianske jaskyne: V doline sa nachádza 11 jaskýň. Najväčšia z nich je Jaskyňa v Čertovej skale s dĺžkou 28 m Druhou najdlhšou je Previs v čertovej skale s dĺžkou 11 m..

Ľubochnianskou dolinou prechádza zeleno-značená cyklotrasa, ktorá asi v tretine doliny odbočuje do sedla pod Červeným grúňom a hornou časťou od ústia doliny Blatná ku Chate pod Borišovom alebo do Liptovských Revúc prechádza červeno-značkovaný chodník.

Ľubochnianska dolina. Pohľad zo sedla Ploskej

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°57′57″S 19°08′23″V / 48,965783°S 19,139683°V / 48.965783; 19.139683