Ľudovít Ódor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ľudovít Ódor
Viceguvernér Národná banka Slovenska
9. Viceguvernér Národnej banky Slovenska
Momentálne v úrade
od 20. február 2018
Predchodca Ján Tóth
Biografické údaje
Narodenie2. júl 1976
Komárno, Česko-Slovensko
Alma materUniverzita Komenského v Bratislave
Ľudovít Ódor na Odor.sk

Magister Ľudovít Ódor (* 2. júl 1976, Komárno) je slovenský ekonóm, pedagóg, bývalý poradca premiérky a ministra financií Slovenskej republiky a súčasný Viceguvernér Národnej banky Slovenska.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudovít Ódor vyštudoval Univerzitu Komenského v Bratislave na matematicko-fyzikálnej fakulte so špecializáciou matematika-management. Po skončení štúdia nastúpil v apríli 1999 na pozíciu analytika finančných trhov v Československej obchodnej banke kde pracoval dva roky. Následne sa stal ekonómom Slovenskej ratingovej agentúry a po takmer dvoch rokoch nastúpil do štátnej správy na pozíciu hlavného ekonóma Ministerstva financií a riaditeľa inštitútu finančnej politiky.

V januári 2006 sa stal členom bankovej rady Národnej banky Slovenska a výkonným riaditeľom pre výskum. Od septembra 2010 do apríla 2012 bol poradcom premiérky a ministra financií.

V septembri 2015 sa stal podpredsedom Združenia nezávislých fiškálnych rád v Európskej únii a túto pozíciu zastával do októbra 2017. Potom bol rok a mesiac členom dozornej rady Slovenskej sporiteľne a do februára 2018 členom rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ľudovít Ódor je spoluzakladateľom Inštitútu finančnej politiky, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Útvaru hodnoty za peniaze. Svojou činnosťou prispel k zavedeniu rovnej dane, reforme riadenia verejných financií, stratégií zavedenia eura, zákonu o dlhovej brzde a reforme prvého a druhého piliera dôchodkového systému.

V minulosti bol členom viacerých komisií, výborov a klubov zaoberajúcich sa ekonomickými otázkami a prednášal na ekonomických podujatiach.

Od januára 2016 je hosťujúcim profesorom na Central European University. Ľudovíť Ódor je autorom kníh Ekonómia z nadhľadu, Krízonómia z nadhľadu, Investovanie z nadhľadu a mnohých slovenských i zahraničných ekonomických publikácií.[2][3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Viceguvernér Národnej banky Slovenska - www.nbs.sk [online]. www.nbs.sk, [cit. 2020-06-08]. Dostupné online.
  2. Ľudovít Ódor [online]. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, [cit. 2020-06-08]. Dostupné online.
  3. Ludovit Ódor | Department of Economics and Business [online]. economics.ceu.edu, [cit. 2020-06-08]. Dostupné online.