Ľudovít (Etrúria)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ľudovít Bourbonský
Etrúrsky kráľ
Ľudovít
Ľudovít, erb (z wikidata)
Panovanie
Panovanie1801 - 1803
NástupcaKarol II.
Biografické údaje
Pôvodné menoLouis Francis Philibert
Narodenie5. august 1773
Piacenza, Toskánske veľkovojvodstvo
Úmrtie27. máj 1803 (29 rokov)
Florencia, Etrúrske kráľovstvo
Rodina
Manželka
Potomstvo
OtecFerdinand
MatkaMária Amália Habsburská
Odkazy
Spolupracuj na CommonsĽudovít
(multimediálne súbory na commons)

Ľudovít (* 5. august 1773, Piacenza, Toskánske veľkovojvodstvo – † 27. máj 1803, Florencia, Etrúrske kráľovstvo) bol prvý a predposledný kráľ Etrúrskeho kráľovstva a parmský vojvoda. Bol synom Ferdinanda, parmského vojvodu, a jeho manželky, Márie Amálie Habsburskej, šiestej dcéry rakúskej panovníčky Márie Terézie a rímskonemeckého cisára Františka I..

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1795 pricestoval Ľudovít na španielsky kráľovský dvor, aby tu pokračoval vo svojom štúdiu a tiež sa mal oženiť s jednou z dcér španielskeho kráľa Karola IV.. 25. augusta 1795 sa v Madride oženil so svojou prvostupňovou sesternicou Máriou Lujzou. Tak sa stal španielskym infantom. Počas prvých rokov manželstva zostali v Španielsku.

Toto manželstvo bolo napriek Ľudovítovmu zlému zdraviu šťastné. Ľudovít bol veľmi náchylný na choroby, trpel dýchacími ťažkosťami a od nehody, ktorá sa mu stala v detstve, kedy si o mramorový stôl uderil hlavu, trpel epileptickými záchvatmi. S pokračujúcimi rokmi sa jeho zdravotný stav zhoršoval.

Počas Ľudovítovho pobytu v Španielsku obsadili francúzske vojská v roku 1796 Parmské vojvodstvo. Napoleon Bonaparte, ktorý si podmanil väčšinu Talianska, chcel získať Španielsko ako spojenca proti Anglicku. Navrhol preto odškodniť Bourbonovcom stratu ich Parmského vojvodstva novým kráľovstvom, ktoré malo vzniknúť z Toskánskeho veľkovojvodstvaEtrúriou. Toto bolo dohodnuté Aranjuezskou zmluvou.

V roku 1802 cestoval Ľudovít spolu so svojou tehotnou mnaželkou do Španielska pri príležistosti konania dvojitej svadby – ženil sa brat Márie Lujzy Ferdinand a jej maldšia sestra Mária Izabela. Počas tejto návštavy porodila v Barcelone Ľudovítova manželka Mária Lujza dcéru. Po príchode do Etrúrie sa Ľudovítovo zdravie zhoršilo a v máji v roku 1803 zomrel vo veku 30 rokov, pravdepodobne pri epileptickom záchvate. Na trón potom nastúpil jeho syn Karol Ľudovít ako kráľ Karol II., pretože bol ale neplnoletý, tak regentkou sa stala vdova po Ľudovítovi, Mária Lujza.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 1825 saský korunný princ Maximilián, vdovec po jej tete Karolíne (* 1759 – † 1838)
  2. gróf Ferdinando Rossi (* 1796 – † 1854)
  3. gróf Giovanni Vimercati (* 1788 – † 1861)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Louis of Etruria na anglickej Wikipédii.


Vladárske tituly
Predchodca
-
Etrurský kráľ
18011803
Nástupca
Karol II.