Şehzade Mehmed

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Şehzade Mehmed
osmanský princ
Hrobka Şehzade Mehmeda
Hrobka Şehzade Mehmeda
Narodenie1521
Konštantínopol, Osmanská ríša
Úmrtie6. november 1543 (21 – 22 rokov)
Manisa, Osmanská ríša
RodičiaSüleyman I.
Hürrem Sultán
DetiHümaşah Sultán

Şehzade Mehmed (osm. tur. شهزاده محمد; * 1521, Konštantínopol, Osmanská ríša – † 6. november 1543, Manisa, Osmanská ríša) bol osmanský princ (şehzade), syn sultána Süleymana I. a Hürrem Sultán.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1521 v paláci Topkapı v Istanbule, keď bol jeho otec na výprave pri obliehaní Rodosu (1522). V roku 1537 sa zúčastnil so svojim otcom na výprave pri obliehaní Korfu. A v roku 1541 sa on a jeho bratia, Şehzade Selim a Şehzade Bayezid, zúčastnili výpravy pri obliehaní Budína. Mehmed sa taktiež zúčastnil pri úspešnom obliehaní Ostrihomu v roku 1543.

V roku 1541 sa stal guvernérom Manisy, kde nahradil jeho nevlastného brata Şehzade Mustafu, ktorý bol poslaný do Amasye. Týmto Süleyman ukázal ako má viac rád Mehmeda než Mustafu, a zdalo sa, že ho sultán pripravuje na trón. Jeho jediné dieťa, Hümaşah Sultán, sa narodilo (v roku 1540 alebo 1541) v Manise.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Zomrel 6. novembra 1543 v paláci v Manise, pravdepodobne na kiahne. Za zmienku stojí, že zomrel v tom istom roku, kedy išiel do boja so svojím otcom pri obliehaní Ostrihomu. Po jeho smrti bolo jeho telo prevezené do Istanbulu, aby ho pochovali. Neskôr v roku 1544 ho jeho mladší brat Selim (budúci Selim II.) nahradil v pozícii guvernéra Manisy.

Neskôr Süleyman nariadil ríšskemu architektovi Mimarovi Sinanovi, aby postil mešitu Şehzade na počesť Mehmedovej smrti.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

V televíznom seriály Sultán zohral rolu Mehmeda herec Gürbey İleri.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Şehzade Mehmed na anglickej Wikipédii.