Strana šípových krížov – hungaristické hnutie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Šípové kríže)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Strana šípových krížov – hungaristické hnutie
Flag of the Arrow Cross Party 1937 to 1942.svg
Základné informácie
Skratka NYKP – HM
Založenie 1935
Rozpustenie 1945
Predseda Ferenc Szálasi
Ideológie hungarizmus, fašizmus, antisemitizmus
Ďalšie informácie
Sídlo Andrássy út 60
1062 Budapešť
Farby červená, zelená, biela

Society.svg Pozri aj Politický portál

Strana šípových krížov – hungaristické hnutie (do roku 1942 Strana šípových krížov; skrátene Šípové kríže, hovorovo nyilašovci; maď. Nyilaskeresztes Párt ( – Hungarista Mozgalom)) bola maďarská fanatická antisemitská a fašistická politická strana, ktorú založil roku 1935 Ferenc Szálasi. Strana najmä spočiatku odmietala akúkoľvek podobnosť s NSDAP a bola protinemecky orientovaná, neskôr však s Nemcami spolupracovala.

Hlavným cieľom strany bolo vyvraždiť všetkých Židov a strana tento cieľ najmä v roku 1944, keď sa dostala k moci, aj aktívne realizovala. Do marca 1945 priamo zavraždila 50 000 Židov a nepriamo - podporou nemeckých úradov pri deportácii - je podľa United States Holocaust Memorial Museum zodpovedná za smrť 500 000 Židov.

Vyvražďovanie Židov v Maďarsku strana realizovala otvorene, organizovali sa hromadné vyvražďovacie akcie a výpravy po Maďarsku, v Budapešti každú noc zastrelili desiatky Židov a spravidla ich hodili do Dunaja. Okrem toho koncom roka 1944 existovalo Budapeštianske geto.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]