Šan-chaj-kuan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prvá brána pod Nebesami, rekonštrukcia v r. 2003
oceán

Šan-chaj-kuan (山海关, Shanhaiguan) je mesto v severovýchodnej Číne v provincii Che-pej (Hebei), 300 km východne od Pekingu. Od roku 1953 tvorí severovýchodnú časť mestskej aglomerácie Čchin-chuang-tao (Qinhuangdao, ZZ 秦皇岛).

Meno Šan-chaj-kuan znamená „Tiesňava medzi horami a morom“ a presne vystihuje polohu mesta medzi východným úbočím hory Jan-šan (Yanshan) a zálivom Po-chaj (Bohai), v miestach kade oddávna prechádzala dôležitá cesta z vlastnej Číny do Mandžuska.

Strategický význam miesta bol zohľadnený už na začiatku dynastie Ming, kedy generál Sü dal mesto obohnať mohutnými hradbami s obvodom 4 km, výškou 14 m a hrúbkou 7 m. Hradby obkolesovala vodná priekopa a nachádzali sa v nich štyri brány s padacími mostami, každá bola otočená k jednej svetovej strane. Východná brána, nesie veľký nápis, hlásajúci: 天下第一关 (Prvá brána pod Nebesami).Tento symbolický začiatok Veľkého čínskeho múru je veľmi populárnym turistickým cieľom.

Práve v Šan-chaj-kuan sa roku 1644 odohrala epizóda, ktorá znamenala nástup dynastie Čching (Qing). Generál Wu San-kuej (Wu Sangui) sa spojil s Mandžuami a vpustil ich vojská do Číny.