Šansón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Šansón, v origináli chanson, má svoj pôvod vo Francúzsku. Táto stredoveká francúzska pieseň bola spievaná francúzskymi truvérmi. Pieseň mala jednoduchú melódiu a rytmus. Text býval často humorný, satirický a často aj frivolný. Najskôr býval šansón jednohlasný, od 13. storočia tiež viac hlasový. Formou chansonu boli ballade, rondeau a virelai a kanzona (inštrumentálna). Medzi najznámejších komponistov chansonov tej doby patria: Orlando di Lasso, Johannes Ockeghem alebo Josquine Desprez.

V 19. storočí vznikla vo francúzskych kabaretoch moderná forma šansónu, ktorá našla svoje uplatnenie najmä v zábavnom priemysle. Posun nastal aj v textoch šansónov, ktorý sa od jednoduchých popevkov vyvinul v poeticky hodnotné básnické diela. Textári šansónov nezriedka boli a sú prední básnici. Medzi najznámejších interpretov francúzskeho šansónu patria napr. Édith Piaf, Lucienne Boyer, Charles Trenet, Yves Montand, Charles Aznavour, Jacques Brel alebo Gilbert Bécaud.

Šansón na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenskí šansonieri [1][upraviť | upraviť zdroj]

Šansón v Česku[upraviť | upraviť zdroj]

V Česku možno rozvoj šansónu datovať od 30. rokov 20. storočia. Od kabaretných začiatkov, kde mali význačné postavenie Karel Hašler, cez tvorbu Jaroslava Ježka, až po moderný šansón, ktorého najvýznamnejšou predstaviteľkou je dodnes Hana Hegerová.

V Prahe pôsobila od sedemdesiatych rokov napriek normalizácii skupina "Šanson - věc veřejná", ktorého jadrom boli hudobníci: Jaroslav Jakoubek, Milan Jíra a speváci Alena Havlíčková a Rudolf Pellar.

Z mladších tvorcov sú to napr.: pesničkárka Radůza, Sestry Steinovy, Martina Trchová, Jana Husáková, Ester Kočičková ďalší.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Šanson na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]