Preskočiť na obsah

Šarišské Lúky (Ľubotice)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Šarišské Lúky (v minulosti aj Šebešské Lúky, Kelemešské Lúky, maď. Sebeskellemes alebo Sebeskellemesiretek) je miestna časť obce Ľubotice pri Prešove. Založili ju v polovici 18. storočia Židia prevažne pôvodom z Haliče ako jedno z východoslovenských židovských predmestí, ghett. Od polovice 19. storočia začal počet židovského obyvateľstva Šarišských Lúk klesať v dôsledku vysťahovalectva, hlavne do neďalekého Prešova.

Urbánne Šarišské Lúky s Ľuboticami až do 40. rokov 20. storočia nesúviseli. Až do pričlenenia k Prešovu v roku 1971 boli samostatnou obcou. Miestnou časťou Ľubotíc sú od roku 1990.

Miestna židovská obec postavila synagógu, ktorá tam stojí dodnes a v súčasnosti je využívaná ako kostol grécko-katolíckej cirkvi. V období socializmu v nej bol umiestnený sklad textilu (klobúkov). V roku 1944 boli židia z obce deportovaní do vyhladzovacieho tábora, z ktorého sa nikto nevrátil. Prežila jediná obyvateľka menom Grosová židovského pôvodu, ktorú pred deportáciou rodičia dali pokrstiť. Jedným z pozostatkov židovskej komunity, ktorá sa dochovala dodnes, sú pozostatky židovského cintorína. Časť cintorína dnes leží pod cestou (ulica Kapušianska). Doteraz je z neho zachovaný kamenný múr, ktorý dnes oddeľuje ulicu od súkromného pozemku. Ďalšou pamiatkou je vstupná brána na cintorín s nápisom ("spiaci v prachu zeme, vstávajú pre život večný"). Dnes je možné, na veľmi zanedbanom cintoríne, nájsť niekoľko zachovaných náhrobných kameňov.

Súradnice: 49°00′57″S 21°15′45″V / 49,015931°S 21,262579°V / 49.015931; 21.262579