Šimon Abeles

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Šimon Abeles
kresťanský konvertita
Šimon Abeles
Narodenie1681
Úmrtie1693
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Šimon Abeles

Šimon Abeles (* 1681 - † 1693) bol kresťanský konvertita, zavraždený otcom Lazarom Abelesom a jeho priateľom Loeblom Kurzhandlom. Dôvodom bolo chlapcovo zanechanie židovskej viery a konvertovanie na katolícku vieru.

Tajne navštevoval jezuitov na pražskom Klementíne, čím ich presvedčil o svojej viere a našli mu azyl u konvertovaného Žida Franza Kafku. Zhrozený otec syna našiel a vylákal ho späť domov. V domácom väzení stále odmietal otcovskú autoritu, a tak si ju otec chcel vydobyť násilím za pomoci priateľa Kurzhandla. Chlapca surovo tĺkli päsťami, škrtili a nakoniec mu zlomili väz. Telo v tajnosti preniesli na cintorín a zakopali. V pražskom gete sa veľmi rýchlo začali šíriť reči o záhadnej smrti a to donútilo otca ujsť aj s rodinou do Poľska. Pravdepodobne na sťažnosť jezuitov pražské miestodržiteľstvo zadržalo Lazara Abelesa a obvinilo ho z vraždy Šimona. Za prítomnosti pražských radných bolo telo exhumované a prítomný lekár potvrdil násilnú smrť. Lazar Abeles v cele spáchal samovraždu, obesil sa na modlitebných ramienkoch, čo sudcovia brali ako priznanie a nakázali katovi, aby vytrhol srdce, telo rozštvrtil a spálil. Spolupáchateľa Kurzhandla zatkli v Manětíne a taktiež odsúdili na trest smrti lámaním v kolese. Počas mučenia sa k činu priznal, oľutoval ho a konvertoval na katolícku vieru, čím si vyslúžil miesto na cintoríne.

Šimonovo telo bolo za prítomnosti tisícov Pražanov pochované v Týnskom chráme, blízko Tycha de Brahe či Jana Rokycany. Ozdobený zlatými a striebornými kvetmi bol asi prvým nepokrsteným Židom pochovaným v kresťanskom kostole.