Šivarná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šivarná
Dĺžka toku 6,2 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VI.
Povodie Ondava
Prameň Sedlo pod Beskydom, Laborecká vrchovina
Ústie Ladomirka, Nižný Komárnik
Hydrologické poradie 4-30-08-018
Číslo recipienta 4-30-08-4170

Šivarná je potok v hornom Šariši, v severovýchodnej časti okresu Svidník. Je to ľavostranný prítok Ladomirky, meria 6,2 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Laboreckej vrchovine, na území CHKO Východné Karpaty západne od kóty 597 m, pod sedlom pod Beskydom, VJV od obce Príkra, v nadmorskej výške približne 560 m n. m. v jedľovom a bukovom poraste, v tesnej blízkosti hranice s Poľskou republikou. Juhovýchodne, z druhej strany kopca vo vzdialenosti asi 300 m, vyviera Chotčianka.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie najprv na sever, sprava priberá krátky prítok spod Sedla pod Beskydom a stáča sa na SSZ. Z pravej strany potom priberá prítok spod sedla Javoriny a pokračuje severozápadným smerom cez lokalitu Jaruhy severne od Príkrej. Následne preteká Šivarnou dolinou, stáča sa na západ a v blízkosti južného okraja územia Komárnickej jedliny priberá pravostranný prítok prameniaci na severozápadnom svahu kóty (624,4 m, poľský názov Pstrzynska). Vzápätí priberá ľavostranný prítok vznikajúci na východnom svahu Čierťažíka (578,9 m n. m.), pravostranný Komárnický potok a prechodne tečie smerom na juhozápad. Z ľavej strany ešte priberá prítok zo západného svahu Čierťažíka, mení smer toku na západ a preteká južným okrajom intravilánu obce Nižný Komárnik. Na okraji obce (juhozápadne od miestnej drevenej cerkvi ústi v nadmorskej výške cca 339,5 m n. m. do Ladomirky.