Škótska cirkev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak Škótskej cirkvi s horiacim kríkom ktorý je tradičným symbolom presbyteriánskych cirkví.
John Knox, zakladateľ Škótskej cirkvi

Škótska cirkev (po anglicky: Church of Scotland, po škótsky: The Scots Kirk, škótskou gaelčinou: Eaglais na h-Alba) je presbyteriánska cirkev a národná cirkev Škótska. V roku 2013 mala 400 tisíc aktívnych členov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pred obdobím reformácie bolo Škótsko katolíckou krajinou. John Knox priniesol Kalvínovo učenie do Škótska v 16. storočí, pretože John Knox chvíľu pobýval v Ženeve vo Švajčiarsku. Posledná katolícka škótska kráľovná Mária bola popravená v 16. storočí.

Teológia a štruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojej teológii vychádza z kalvinizmu. Hlási sa k Biblii a westminsterskému vyznaniu. Za sviatosti považuje krst a Večeru Pánovu. Škótsku cirkev riadi generálna synoda, na ktorej majú svoje zastúpenie cirkevné obce ktoré sú vedené presbytermi a majú vlastné miestne synody. Bohoslužby sú strohé, rovnako ako interiére kostolov. Narozdiel od Anglikánskej cirkvi v Anglicku, Škótska cirkev nie je v Škótsku formálne štátna. Je členom Svetovej rady reformovaných cirkví.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Skotská církev na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Church of Scotland na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).