Martenzit: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
SieBot (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: bs:Martenzit
IW-BOT (diskusia | príspevky)
d robot Pridal: sr:Мартензит
Riadok 40: Riadok 40:
[[ru:Мартенсит]]
[[ru:Мартенсит]]
[[sl:Martenzit]]
[[sl:Martenzit]]
[[sr:Мартензит]]

Verzia z 21:58, 15. júl 2007

Závislosť tvorby martenzitu od rýchlosti ochladzovania

Martenzit je nestály tuhý roztok uhlíka v alfa železe. Vzniká pri dostatočne rýchlom ochladení - kalení ocele. Je to druhá najtvrdšia štruktúrna zložka ocele po cementite. Je však zároveň najkrehkejšou zložkou.

Jeho množstvo určuje tvrdosť ocele. Platí zásada: čím viac martenzitu, tým tvrdšia je oceľ. Plný obsah martenzitu sa dosiahne pri rýchlosti kalenia 600°C/s.

Pod lupou má martenzit ihličkovú (alebo aj stromčekovitú) štruktúru. V skutočnosti sú to mikro-disky alebo planžetky, ktoré ale po rozrezaní vzorky vyzerajú ihličkovo.

Martenzitické štruktúry majú veľmi vysoké vlastné pnutia, preto sa martenzit často nechá vytvoriť len na povrchu vhodným technologickým postupom tepelného spracovania . Už v malých množstvách znižuje elasticitu ocele.

Teória

Binárny diagram železo uhlík ukazuje fázové premeny, pri ktorých sa dosiahol rovnovážny stav. Pri prudkom ochladení sa však tento stav nestihne vytvoriť. Martenzit vzniká pri extrémne prudkom ochladení a preto je to aj extrémne nerovnovážny stav.

Jeho mriežka je kocková priestorovo centrovaná. Vznikne vlastne preklopením austenitickej plošne centrovanej kocky do priestorovo centrovanej pri prudkom ochladení.

Rozpad martenzitu

Už pri miernom ohreve sa nestabilný martenzit premieňa na svoje štruktúrne zložky:

Tepelne sa martenzit stabilizuje legovaním niklom.

Pozri aj