Mstislav Leopoľdovič Rostropovič: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
chýba zhrnutie úprav
dBez shrnutí editace
[[Image:Mstislav Rostropovich 1978.jpg|right|thumb|Mstislav Rostropovič]]'''Mstislav Leopoľdovič Rostropovič''', {{rus|Мстислав Леопольдович Ростропович}} (* [[27. marec]] [[1927]], [[Baku]] - † [[27. apríl]] [[2007]], [[Moskva]]) bol ruský violončelista a dirigent židovského pôvodu. Mnohí odborníci ho považujú za najlepšieho violončelistu 20. storočia. Violončelista [[Jullian Lloyd Webber]] sa o ňom vyjadril, že je to pravdepodobne najlepší violončelista všetkých čias.
 
== Život ==
 
Rostropovič sa narodil v [[Baku]] v ZSSR, dnešný [[Azerbajdžan]], v roku [[1927]]. Keď mal tri roky, rodina sa presťahovala do Moskvy. Na violončelo začal hrať v desiatich rokoch pod vedením svojho otca, ktorý bol talentovaný violončelista a žiak slávneho [[Pablo Casals|Pabla Casalsa]].
V roku 2006 sa mu zhoršil zdravotný stav a bol nutne hospitalizovaný v ženevskej nemocnici. Neskôr sa liečil v parížskej nemocnici a vo februári 2007 bol hospitalizovaný v Moskve. Rakovine čreva podľahol 27. apríla 2007. Počas 28. apríla ležal v otvorenej truhle na moskovskom konzervatóriu a na druhý deň bol pochovaný na Cintoríne Krista Spasiteľa v Moskve. Na jeho pohrebe sa okrem iných zúčastnili ruský prezident [[Vladimir Putin]], vdova Naina Jeľcinova, bývalá prvá dáma Francúzska Bernadette Chiracová a španielska kráľovná Sofia.
 
== Osobnosť ==
 
Rostropovič bol výnimočný svojím obrovským talentom i ľudskosťou. Celý svoj život zasvätil boju za humanizmus a demokraciu. Vystupoval proti totalitnému režimu v Rusku i celom východnom bloku. Pred padajúcim berlínskym múrom nebolo zaťažko tomuto jednému z najvýznamnejšách svetových umelcov zahrať na jednoduchej stoličke ako vyjadrenie víťazstva nad porazeným režimom. Angažoval sa v mnohých charitatívnych organizáciách, bol vyslancom UNESCO a jeho nadácia zabezpečila vakcinačný program v rodnom Azerbajdžane. Mal kontakty s viacerými svetovými osobnosťami, jeho priateľkou bola napríklad španielska kráľovná Sofia.
 
== Umelecká činnosť ==
 
Ako violončelista patril Rostropovič k najvýznamnejším koncertným umelcom 20. storočia. Vysoko cenené sú najmä jeho interpretácie a nahrávky violončelových koncertov Josepha Haydna a Antonína Dvořáka. Získal viaceré umelecké i štátnické ocenenia. Zaslúžil sa o obohatenie violončelového repertoáru tým, že preňho boli napísané mnohé violončelové skladby. Svoje kompozície mu okrem iných venovali napríklad [[Dmitrij Šostakovič]], [[Sergej Prokofiev]], [[Benjamin Britten]] či [[Witold Lugoslawski]]. Rostropovič hral na nástroj ''Duport Stradivarius'' z roku 1711.
2 154

úprav

Navigačné menu