Tlač z hĺbky: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 21 bajtov ,  pred 15 rokmi
d
nie "výšky" ale "hĺbky"
(Nová stránka: '''Tlač z hĺbky''' je tlačiarenská metóda grafiky. Jej opakom je tlač z výšky. Mechanické postupy tlače z výšky sú len o málo mlad...)
 
d (nie "výšky" ale "hĺbky")
'''Tlač z hĺbky''', alebo aj hĺbkotlač, je tlačiarenská metóda [[grafika (výtvarné umenie)|grafiky]]. Jej opakom je [[tlač z výšky]].
 
Mechanické postupy tlače z výškyhĺbky sú len o málo mladšie než tlač z výšky. Podstata tlače z výškyhĺbky spočíva v tom, že línie alebo body [[kresba|kresby]] sú vyhĺbené pod úroveň povrchu hladkej [[kov]]ovej dosky. Do týchto priehlbín vniká hlbokotlačová [[farba]], ktorá sa potom z ostatného povrchu formy stiera. Pri tlači je veľkým tlakom tlačového stroja [[papier]] pri tlači vtlačený do rýh, odkiaľ prijíma farbu. Hlbokotlačová forma býva najčastejšie vyrobená z [[meď|medenej]], alebo [[zinok|zinkovej]] dosky, menej často sú používané aj iné materiály ako [[oceľ]], [[železo]], [[mosadz]] či [[hliník]]. Techniky tlače z hĺbky sa delia na mechanické a chemické. Mechanické techniky nazývané rytiny sú mediryt, oceľoryt, bodkovacia rytina, rytina s krejónovou manierou, suchá ihla a škriabaná rytina (mezzotinta). Chemické techniky (lepty) sú čiarový lept (do pevného krytu), lept s bodkovacou manierou, lept s tužkovou manierou, čiarovaný lept so zrnom, lept do mäkkého krytu (vernis mou), zieglerografia, lept do krehkého krytu, zrnový lept (akvatinta), kriedový lept (na svetlocitlivom asfalte), vykrývaný lept (rezerváž), lavírovaný lept a heliogravúra. Tlač voľných grafických listov sa prevádza na ručnom meditlačovom lise. Pre tlač z hĺbky je charakteristické, že po zložení papiera ostáva farba na jeho povrchu v miernom [[reliéf]]e. Do povrchu papiera je vtlačená tiež fazeta, čiže opracované okraje formy.
 
[[Hĺbkotlačové rytiny]] sú súbor všetkých techník tlače z hĺbky, v ktorých je obraz vyhĺbený mechanickým spôsobom. Jednotlivé postupy sa môžu uplatniť samostatne alebo sa navzájom dopĺňať či kombinovať s leptacími technikami. Nazývajú sa tiež „suché techniky“.
470

úprav

Navigačné menu