Virológia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 99 bajtov ,  pred 14 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Zaoberá sa ich štruktúrou, taxanomiou, chorobami ktoré spôsobujú a technologiami ich izolácie a využitia ich vo vede. Vedec zaoberajúci sa virologiou sa volá virolog.
Virologia v mnohých oblastiach hraniči s dlašími vedami: biochémia, molekulárna biologia, epidemiologia alebo imunologie.
 
Hlavným odvetvím virologievirológie je klasifikácia virov. Vírusy môžu byť klasifikované podľa napadnutej hosťovskeh bunky: [[živočíšne vírusy]], [[rastliné vírusy]], vírusy napádajúce huby a kvasinky([[mykopatogénne vírusy]]) a tzv. [[bakteriofágy]], ktoré napádajú baktérie.
Dalším kritériom klasifikácie môže byť aj ich tvar. Avšak najrozšírenejším ktitériom ich klasifikácie je typ nukleovej kyseliny, ktorú využívajú na svoju replikáciu v hostiteľskej bunke: [[DNA vírusy]], [[RNA vírusy]] a [[vírusy so spätnou transkriptázou]] (napr.[[retovírusy]] a [[onkovírusy]]).
Najnovšia správa Medzinárodnej komisie taxanomietaxanómie vírusov ([[ICTV]]) uviedla 5450 vírusov zoradených
do 2000 druhov, 283 rodov, 73 čeľadí a 3 rádov.
 
Pravdepodobne hlavnou motiváciou virologievirológie spoznat virusy je ich nezastupitelne miesto v ekosystemoch ako aj hlavnou príčinou mnohych chorôb napr. nádcha, chrípka, besnota, žltačka typu A,B,a C, červienka(osýpky), kiahne alebo AIDS a častokrát sú aj jedným z hlavných pôvodcov rakoviny alebo leukémie.
Hlavnou obranou tela bunkových organizmov je ich imunita. V dnešnom svete sa využíva vakcinácia ako účiná metoda ochrany pred chorobami prvokov, bakterií a vírusov.
 
Hlavnou obranou tela bunkových organizmov je ich [[imunita]]. V dnešnom svete sa využíva vakcinácia ako účináúčinná metodametóda ochrany pred chorobami prvokovspôsobujucími prvokmi, bakteriíbaktériami a vírusovvírusmi.
 
[[Kategória:Virológia]]
 

Navigačné menu