Monosacharid: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 50 bajtov ,  pred 15 rokmi
d
d (robot Pridal: et:Monosahhariidid)
=== Furanozidy a pyranozidy ===
[[Obrázok:D-glucose D-glucopyranoside TOLLENS.png|frame|right|D-[[glukóza]] (D-aldohexóza) tvorí D-glukopyranozid. (Tollensov vzorec)]]
Pri vyšších monosacharidoch, ako sú pentózy a hexózy, reaguje aldehydická alebo ketónová skupina s hydyklushydroxy skupinou na opačnom konci molekuly a uzatvára cyklus. Vznikajú tak 5-členné alebo 6-členné [[Heterocyklická zlúčenina|heterocyklické zlúčeniny]], ktoré môžeme považovať za deriváty [[furán]]u alebo [[pyrán]]u. Takéto sacharidy sa preto nazývajú tiež ''furanozidy'', respektíve ''pyranozidy''.
 
Pri vzniku hemiacetálu alebo hemiketálu sa z aldehydického alebo ketonického uhlíka vytvára ďalšie asymetrické centrum, pretože vzniknutá hydroxylová skupina môže byť orientovaná nad alebo pod rovinu heterocyklu. UPri D-monosacharidoch sa α-forma vyznačuje tým, že jej hemiacetálová (hemiketálová) hydroxyskupina smeruje v [[HaworthenováHawortova projekcia|HaworthenovejHaworthovej projekcii]] hore, u β-formy je tomu naopak. V závislosti od toho rozoznávame ''α-'' a ''β-'' formu sacharidu, ktoré sa opäť odlišujú svojou optickou aktivitou. Molekuly, ktoré sa líšia len svojou ''α-'' alebo ''β-'' konformáciou sa nazývajú ''anoméry''. Oba anoméry sa líšia svojimi fyzikálnymi vlastnosťami. V roztoku sú prítomné väčšinou obeoba anoméry.
 
==Primárne monosacharidy==
22 197

úprav

Navigačné menu