Malleus maleficarum: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 400 bajtov ,  pred 13 rokmi
popis o com knbiha je: Je to narocne teol...
(rok 1984 -1484)
(popis o com knbiha je: Je to narocne teol...)
[[Obrázok:Malleus.jpg|290px|náhľad|Titulná strana siedmeho vydania (1520).]]
'''''Malleus maleficarum''''' (po slovensky '''''Kladivo na čarodejnice''''') je [[latinčina|po latinsky]] písaná rukoväť [[dominikán]]ov [[Heinrich Kramer|Heinricha Kramera]] (asi [[1430]]-[[1505]]) a [[Jakob Sprenger|Jakoba Sprengera]] (asi [[1436]]-[[14951494]]), ktorú vydali v roku [[1486]]. JeSprengerov topríspevok utriedenáku syntézaknihe ľudovýchje predstávsporný. oPôsobil čiernychsíce nadprirodzenýchisý siláchčas ako inkvizítor ale nevenoval tomu toľko úsilia ako Kramer. Sprenger bol doktorom teológie, najmäpôsobil oako profesor teológie na kolinskej univerzite od roku [[čarodejníctvo|čarodejniciach1480]], ktoráako obsahujedekan pokynyteológickej na ich prenasledovaniefakulty.
 
Je to veľmi náročne dielo kde autori dokazujú s teologického hľadiska existenciu bohom dovoleného čarodejníctva zlúčiteľného s jeho nekonečnou dobrotou a vysvetľuju podobné zdánlivo protichodné veci. Správne vysvetľuje vtedajší episkopálny kanón, ktorý hovorý že každý kto verí že niekto može byť zmenený do inej podoby je horší ako pohan a pod. Autorom sa v diele podarilo prevrátiť toto tvrdenie a našli v ňom pravý a nie iba povrchný význam slov, takže nakoniec presvedčia čitateľa, že episkopálny kanón potvrdzuje existenciu čarodejníctva a popierať to je kacírstvo.
Kniha je písaná formou otázok a sporu. Autori postupne vysvetľujú jednotlivé námietky zástáncov neexistencie čarodejníctva. Postupne vysvetľuju hmotné pôsobenie nehmotných diablov, ktorí si prenajímaju telo lebo vlastné nemajú. Ich rozným činnostiam a vysvetľuju ich teologický význam. Kniha často obsahuje popisy čarodejníctva súvisiace so sexualitou (obcovanie sukkubov a inkubov, odnímanie pohlavných údov, pričarovaná impotencia, očarovanie veľkou láskou a pod). Taktiež pri týchto činnostiach sa vysvetľuje prečo sa tak deje a čo tým diabol chce dosiahnúť a vyvracia teologické námietky iných teológov o nemožnosti týchto javov.
 
Podnetom na vydanie knihy bola pre autorov [[pápežská bula|bula]] ''[[Summis desiderantes affectibus]]'' "Celou dychtivosťou žiadajúci" [[pápež]]a [[Inocent VIII.|Inocenta VIII.]] z roku [[1484]]. Bula zahrňuje spomienku na oboch neskorších autorov Kladiva a pápež ich označuje ako svojích milých synov a povzbudzuje ich k aktívnej činnosti. Zmienka o Kramerovi a Sprengerovi je odpoveďou na ich dôraznú sťažnosť ohľadom prekážok, ktorú im niektori aj cirkevní predstavitelia kládli pri inkvizitorskej práci. Rukopis knihy bol hotový v roku [[1485]] a už o rok vyšla tlačou v Štrasburgu. Ide teda o jednú z prvých kních tlačených knihtlačou. Často sa namieta, že nejde o knihu oficiálne uznanú církvou, keďže v čase vydania knihy niečo ako oficiálny dokument či jeho uznanie (samozrejme okrem pápežských, ktorý boli oficiálne sami od seba keďže ich vydávala hlava církvi) neexistoval táto pripomienka je irelevantná. V súlade s bulou a pápežským poverením autorov na potieranie kacírstva a čarodejníctva však možno túto knihu chápať ako dokument nápísaný v súlade s pápežskou výzvou a poverením na boj proti týmto "neduhom".
163

úprav

Navigačné menu