Hannibal Barkas: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
[[Obrázok:Bust of Hannibal.jpg|220px|náhľad|Hannibal busta]]
'''Hannibal Barkas''' (* [[247 pred Kr.]] – † c. [[183 pred Kr.]]) bol kartáginský politik a štátnik, ktorému sa dostalo uznania ako jednému z najlepších vojenských stratégov a veliteľov.
'''Hannibal Barkas''' (* [[247 pred Kr.]] – † c. [[183 pred Kr.]]) bol kartáginský politik a štátnik, ktorému sa dostalo uznania ako jednému z najlepších vojenských stratégov a veliteľov. Známy je jeho pochod v [[Druhá púnska vojna|Druhej púnskej vojne]], kde so svojími vojakmi a bojovými slonmi prešiel z [[Ibérijsky polostrov|Ibérijskeho polostrova]] cez [[Pyreneje]] a [[Alpy]] až do severného Talianska. Jeho armáda pozostávajúca z 50 000 pešiakov a 9 000 jazdcov po prechode cez Alpy mala 20 000 pešiakov a 6 000 jazdcov. Rimnia zostali prekvapení, pretože Alpy považovali za bezpečnú hranicu svojej ríše.Brat konzula Publia Cornelia Scipia Gnaeus sa snažil Hannibalovu armádu zastaviť na rieke Ticine. Utrpel poražku, ale znovu napadol Hannibala spolu s légiami konzula Tibéria Sempronia Longa na rieke Trebii a opäť bol porazený. Na to sa Hannibal pustil na pochod zo severu na juh. Šikovne sa vyhol rímskym vojenským táborom a cez močaristé údolie rieky Arny. Počas štvordňového pochodu stratil viac vojakov ako v oboch doterajších bitkách s Rimanmi. Sám prišiel kvôli infekcii o oko, zostal mu len jeden bojový slon s menom Cyperčan.
 
== Život ==
 
Narodil sa v severo-africkom meste Týros. Bol synom vojvodcu [[Hamilkar Barkas|Hamilkara Barkasa]]. Ako deväťročný prisahal pred oltármi bohov, že sa nikdy nestane priateľom Ríma. Bol najlepší medzi jazdcami aj pešiakmi a ako prvý šiel do boja a posledný odchádzal po bitke.
 
== Druhá púnska vojna ==
{{Hlavný článok|Druhá púnska vojna}}
 
=== Cesta do Talianska ===
 
'''HannibalDruhá Barkas'''púnska (*vojna [[247sa predzačala Kr.]]dobytím mesta Saguntum cv Hispánii. [[183Rimania prednechceli Kr.]])bojovať bolna kartáginskýdomácej politikpôde a štátnik,Hannibal ktorémuurobil sapráve dostalonaopak. uznaniaPreniesol akovojnu jednému zk najlepšíchbránam vojenskýchRíma. stratégovUskutočnil avýpravu, veliteľov.ktorá Známymu jepriniesla jehoviac pochodslávy vako [[Druhávšetky púnskavíťazné vojna|Druhejbitky. púnskejBol vojne]],to kdepochod sos svojímitakmer vojakmi80-tisíc pešiakmi, 12-tisíc jazdcami a s 37 bojovými slonmi, s ktorý prešiel z [[Ibérijsky polostrov|Ibérijskeho polostrova]] cez [[Pyreneje]] a [[Alpy]] až do severného Talianska. JehoZa armáda33 pozostávajúcadní zstratil 5033 000 pešiakovmužov. aKeď 9 000chcel jazdcovprinútiť poslony prechodeprejsť cez Alpyrieku, malaporanil 20najdivšieho 000 pešiakovslona a 6všetky 000ostatné ho jazdcovnasledovali. Rimnia zostali prekvapení, pretože Alpy považovali za bezpečnú hranicu svojej ríše.Brat Koncom roku 218 p.n.l. brat konzula Publia Cornelia Scipia Gnaeus sa snažil Hannibalovu armádu zastaviť na rieke Ticine. Utrpel poražku, ale znovu napadol Hannibala spolu s légiami konzula Tibéria Sempronia Longa na rieke Trebii a opäť bol porazený. Na to sa Hannibal pustil na pochod zo severu na juh. Šikovne sa vyhol rímskym vojenským táborom a cez močaristé údolie rieky Arny. Počas štvordňového pochodu stratil viac vojakov ako v oboch doterajších bitkách s Rimanmi. Sám prišiel kvôli infekcii o oko, zostal mu len jeden bojový slon s menom Cyperčan.
 
===Bitka pri Trebii===
{{Hlavný článok|Bitka pri Trebii (218 pred Kr.)}}
 
===Bitka pri Trasimenskom jazere===
{{Hlavný článok|Bitka pri Trasimenskom jazere}}
 
===Bitka pri Kannách===
{{Hlavný článok|Bitka pri Kannách}}
 
 
 
{{Biografický výhonok}}
218

úprav

Navigačné menu