Kursalon (Piešťany): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 4 640 bajtov ,  pred 13 rokmi
copyvio z http://www.kursalon.sk/kursalon.html
(copyvio z http://www.kursalon.sk/kursalon.html)
'''Kursalon''' je veľká jednoposchodová budova s dvoma átriami v mestskom parku oproti Grandhotelu Royal – dnes Slovan v Piešťanoch. Je to kultúrna pamiatka, architektom bol [[Ignác Alpár]].
Alpár Ignác : Kursalon
 
[[Kategória:Paláce na Slovensku]]
Impozantná jednoposchodová budova s dvoma átriami situovaná v mestskom parku oproti Grandhotelu Royal – dnes Slovan, v blízkosti Winterovej ulice v Piešťanoch. Budova je kultúrnou pamiatkou a je to vôbec najväčšia zachovaná budova z 19. storočia v Piešťanoch. Celý objekt Kúpeľnej dvorany má zachovanú bohatú pôvodnú plastickú výzdobu exteriéru.
[[Kategória:Piešťany]]
Kursalon je prvou budovou, ktorú dal v Piešťanoch postaviť Alexander Winter po prenajatí kúpeľov. Autorom projektov bol architekt Ignác Alpár. Stavebné práce začali v roku 1892. Pozoruhodná štukova výzdoba sa zachovala predovšetkým vo veľkej sále – kúpeľnej dvorane, ktorá zaberá plochu 350 m2 a jej výška je 13 metrov. Poriadali sa tu koncerty, výstavy, spoločenské i športové podujatia. Priestory slúžili kúpeľným hosťom i obyvateľom mesta ako kaviareň, cukráreň, vináreň, tri jedálne, výčap, dve čitárne, miestnosť, v ktorej si hostia mohli zahrať na klavíri, dámsky salón. Na prvom poschodí boli izby na ubytovanie kúpeľných hostí s pekným výhľadom do parku a na rieku Váh.
Kúpeľná dvorana bola slávnostne otvorená na jar roku 1894. Pri tejto príležitosti bol usporiadaný slávnostný obed a stavba bola posvätená, pričom „pitie a zábava trvali až do rána druhého dňa“, ako na to spomínal Ľudovít Winter. Najstaršia známa fotografia budovy pochádza z roku 1895.
Kúpeľná dvorana bola v minulosti aj centrom spoločenského života. Tu sa poriadali tanečné zábavy, koncerty a prednášky. Terasa ožívala najmä v popoludňajších hodinách. V blízkom hudobnom pavilóne cez sezónu hral symfonický kúpeľný orchester denne dopoludnia od jedenástej do pol jednej poobede, odpoludnia od štvrtej do šiestej hodiny a trikrát týždenne aj večer od pol deviatej do desiatej hodiny. V medzivojnovom období tu bol aj moderne zariadený AMERICAN BAR, kde každú noc pri cigánskej hudbe „boli predvádzané moderné tance“.
V apríli 1937 bola ukončená rekonštrukcia a adaptácia Kúpeľnej dvorany. Renovovala sa veľká sála – dvorana ako aj terasa. Menilo sa i využitie jednotlivých častí budovy. V období I. ČSR od roku 1928 fungovalo v jednej časti dokonca kasíno.
Z histórie Kursalonu
 
1898 knieža Fridrich Hohenzollern a arcivojvoda Ferdinand Toskánsky
23. 5. – 21. 6. 1899 Ferdinand, arcivojvoda toskánsky
24. 8. – 15. 9. 1901 bulharské knieža Ferdinand Coburgh - Gotha, neskorší bulharský cár Ferdinand I. (pod pseudonymom gróf Murány)
1904 herečka Hana Kvapilová
1906 zjazd kúpeľných lekárov Uhorska
1910 sa v kaviarni Kúpeľnej dvorany konalo ustanovujúce valné zhromaždenie členov piešťanského športového klubu
25. júla 1914 vo veľkej sále prednášal Štefan Petróczy, c. a k. stotník a poľný pilot na tému „Dejiny aviatiky“ na dobročinné ciele, v prospech domácej aviatiky v nemeckom jazyku pri príležitosti leteckého dňa, ktorý sa konal na druhý deň na golfovom ihrisku.
19. augusta 1933 sa v Kursalóne konala pre kúpeľných hostí „Slávnosť žatvy“ so slovenskými a moravskými národnými tancami. Okrem iných ju navštívil aj maliar Alfons Mucha s manželkou.
5. a 6. júla 1936 sa v Piešťanoch konali Druhé národopisné slávnosti. V Kursalóne bola výstava výšiviek, keramiky a ľudového priemyslu.
31. mája až 7. júla 1936 – výstava Film v ČSR, zúčastnil sa na nej aj mladý Pavol Bielik
15. mája 1937 usporiadal spolok slovenských žien Živena v Piešťanoch oslavu 80. narodenín spisovateľky Terézie Vansovej. Na slávnosti prehovorila spisovateľka a poetka Ľudmila Podjavorinská na tému „Božia iskra u Terézie Vansovej“.
V roku 1928 bola v Kúpeľnej dvorane sprístupnená etnografická expozícia, pri zrode ktorej stál Imrich Winter a Piešťanská muzeálna spoločnosť. V roku 1933 bola expozícia dnešného Balneologického múzea rozšírená a prebudovaná. Okrem národopisu prezentovala návštevníkom i archeológiu, históriu kúpeľov, prírodovedné zbierky, „Štefánikov kútik“, numizmatiku a dom ľudového bývania z Piešťan. Múzeum navštívili mnohí významní hostia, napr. Štefánikova snúbenica markíza G. Benzoni, naváb Salar Jung III. z Haidarabádu, naváb z Bhopálu Hamidullah a jeho neter princezná Rooma Bia či Rabia, Sir Ibrahim sultán z Johor Baharu a manželka Helen, maharadža z Tehri Garhwalu, arcibiskup Pavol Jantausch, politik Jan Masaryk, budapeštiansky maliar Árpád Basch, americká herečka Lilian Gish, maliar Janko Alexy, maliari Miloš Bazovský a Martin Benka, spisovateľ Vladimír Roy, Robert Seton Watson a mnohí iní. Hlavná expozícia je aj dnes umiestnená v časti objektu Kursalonu.
 
 
Použitá literatúra:
www.kursalon.sk
 
Napísala Zuzana Bitterová
131 809

úprav

Navigačné menu