Imunitný systém: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 1 587 bajtov ,  pred 14 rokmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Mechanické bariéry a mechanické reakcie sú v niektorých prípadoch charakterizované ako samostatná časť imunitného systému, my ju však budeme klasifikovať ako súčast nešpecifickej imunity. V prípade človeka a iných cicavcov to sú:
=====Mechanické bariéry a mechanické reakcie=====
# Koža pokrývajúca telo organizmu a sliznica na povrchu dutín, ktorá vystelia vnutrajšok dutín a tým bráni vniknutiu mikroorganizmov do vnútra organizmu. Jedným z príkladov mechanických bariér je prirodzená mikroflóra nachdzajúca sa v [[žalúdokžalúdku]]ku a tenkom čreve, ktorá bráni premnoženiu sa patogénych baktériam.
# Mechanické reakcie ako kýchanie či kašlanie, ktoré vypudzujú patogény z tela preč. Patogény su z organizmu vypudené aj vo forme moču, slz či výkalov.
====Chemické bariéry====
Látky spôsobujúce horúčku a tým nepriaznivé prostredie pre množenie patogénov.
====Bunky====
Medzi bunky tvoriace nešpecifický imunitný systém patria leukocyty a [[žírne bunky]].
V nešpecifickej ímunite sa uplatňujú všetky [[granulocyt]]tyy a niektoré [[agranulocyt]]y. MdziMedzi granulocyty patria:
# Neutofilné[[Neutrofilné granulocyty]] - sú primárne zodpovedné za fagocytózu, patria medzi najviac zastúpené biele krvinky.
# [[Eozinofilné granulocyty]] - sú primárne zodpovedné za zápal hlavne počas alergickej reakcie.
# Bazifilné[[Bazofilné granulocyty]] - su zodpovedné za zápal
Mezdi agranulocyty tvoriace nešpecifickú imunitu patria:
# [[Monocyt]]y - v tkanivách sa menia na [[makrofágy]], sú zodpovedné za fagocytózu.
# [[NK lymfocyt]]y - lymfocyty zodpovedné za odstraňovanie tumorových buniej t.j buniek napadnutých rakovinou.
# [[Žírne bunky]] - sú zodpovedné za vylúčovanie histamínu počas alergickej reakcie
Aby leukocyty mohli fungovať efektívne je dôležité aby boli na v mieste infekcie alebo prítomnosti parazitov čo najrýchlejšie, túto efektivitu leukocytov odhliadnuc od typu imunitného systému zabezpečujú tzv. chemotaktické faktory ako sú napr. histamín alebo komplementné proteíny. Chemotaktické faktory slúžia ako označovatele infekcia a priťahujú leukocyty. Su vylučované buď leukocytmy alebo tkanivami.
Bunky nešpecifickáho imunitného systému vzájomne kooperujú s bunkami špecifického imunitného systému.
====Zápal====
[[Zápal]] je komplikovaný proces skladajúci sa z niekoľkých krokov, ktorého hlavnou funkciou je zamedzenie rozmnožovania sa patogénov s cielom ich zničenia alebo vypudenia.
Zápal je spôsobený vylučením látok (napr.pyrogénov, histamínov), spôsobujúcich zčervenanie, opuch alebo bolesť, hlavne z leukocytov. Zápal spôsobuje vazodolatáciu ciev a slúži ako označiteľ miesta infekcie pre dalšie leukocyty.Zápal taktiež ústi do zvyšenia sa teploty miesta infekcie, čo pôsobí nepriaznivo na reprodukcie patogénov. Zápal môže byť buď lokálny alebo systemetický(celkový).
 
[[Kategória:Imunológia]]
 

Navigačné menu