Hans Scharoun: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 112 bajtov ,  pred 13 rokmi
štylistika
(kategórie)
 
(štylistika)
 
'''Bernhard Hans Henry Scharoun''' (20. 9. 1893 Brémy, Nemecko – 25.11.1972 Berlín, Nemecko), známym sa stal vďaka návrhu Berlínskej filharmónie a Schminkeho domu v Loebau/Saxony. Bol dôležitým predstaviteľom organickej architektúry v Nemecku.
 
 
Je to neobyčajná budova, asymetrická a podobná stanu, s hlavnou koncertnou sálou v tvare pentagónu. Sedadlá ponúkajú excelentnú pozíciu z ktorej je vidieť javisko cez nepravidelnú polohu sedačiek v hľadisku. Javisko je umiestnené v strede sály, pre vynikajúcu atmosféru ako pre divákov tak pre hercov. Akustika sály je vynikajúca, z každého miesta je takmer rovnako skvelý zvuk a divák dokáže rozpoznať každý tón alebo hlas predstavenia bez ohľadu na miesto na ktorom sedí. Kapacita sál je veľká, veľká hala ma 2440 sedadiel, menšia Kammermusiksaal 1180 sedadiel.
Budova je lokalizovaná na Herbert-von-Karajan-Straße, pomenovanej po najdlhšie pôsobiacom hlavnom dirigentovi filharmónie, v kultúrnom centre Berlína, neďaleko Potsdamer Platz. V tejto časti sa nachádza aj Neue Nationalgalerie, Gemäldegaleriea, tiež jedna časť Staatsbibliothek .
 
== Externé odkazy ==
* [http://eng.archinform.net/arch/271.htm]
* [http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Scharoun]
6

úprav

Navigačné menu