Lidové noviny: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 100 bajtov ,  pred 14 rokmi
formální opravy + foto z českej verzie
No edit summary
(formální opravy + foto z českej verzie)
[[Obrázok:Praha, Anděl, Sídlo MF a LN II.JPG|right|thumb|Budova Lidových novin a MF Dnes v Prahe]]
 
'''Lidové noviny''' sú český denník založený v roku [[1893]] v [[Brno|Brne]], v ktorom publikovalo mnoho slávnych českých spisovateľov. Do 2. svetovej vojny bol v spoločnosti denník vysoko uznávaný. Počas vojny prestal denník vychádzať a po komunistickom prevrate bolo vydávanie denníku nakoniec v roku [[1952]] zastavené. V roku [[1987]] bolo vydávanie obnovené ilegálne a v roku [[1989]] legálne.
 
V roku [[1987]] titul Lidové noviny obnovila skupina [[disident|disidentov]], ktorí sa rozhodli vytvárať nezávislé noviny. S počiatkom novodobého vydávania Lidových novin sú spojení ľudia ako Jiří Ruml, Jiří Dienstbier a Ladislav Hejdánek. Ich cieľom bolo noviny oficiálne zaregistrovať a vydávať ako mesačník. Na jeseň roku 1987 boli vydané dve nulté čísla, prvé číslo vyšlo v januári [[1988]]. Pretože sa až do novembra 1989 nedarilo noviny oficiálne zaregistrovať, museli ich tvorcovia šíriť ako samizdat. Na jar roku [[1990]] začali Lidové noviny vychádzať ako denník. O niekoľko rokov neskôr sa zlúčili so zanikajúcou [[Lidová demokracie|Lidovou demokracií]] (denník ČSL), od ktorej prevzali modrú farbu titulnej stránky.
 
Denník je v súčasnoti vlastnenýpatrí firmoudo koncernu Rheinisch-Bergische Druckerei - und Verlagsgesellschaft, mbH, vydavateľomvydavateľa denníku Rheinische Post, ktorý v Českej republike vydáva i denník [[Mladá fronta Dnes]].
 
== Externé odkazy ==
7

úprav

Navigačné menu