Sgrafito: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 524 bajtov ,  pred 13 rokmi
obrázok do suc. sgraffitó
d
(obrázok do suc. sgraffitó)
 
== Súčasné sgrafito ==
V súčasnej dobe a súčasnej architektúre sa sgrafito objavuje na fasádach budov alebo v interiéroch skôr iba zriedka a väčšinou je to vo forme [[Umelecké dielo|umeleckého diela]], ktoré je už v inom vzťahu k [[Architektúra|architektúre]] ako to bolo v období jeho najväčšieho rozkvetu. Sú to skôr obrazy v kontexte moderného súčasného umenia, abstraktné kompozície a experimenty. Uplatnenie tradičných materiálov v súčasnom sgrafite je nákladnejšie ako použitie moderných, preto sú častokrát dnešní umelci nútení použiť moderné materiály. Mnohokrát sa kompozícia dotvára vkladaním prírodných prvkov - kameňov, dreva a podobne. <!--- toto mi nevzma6te / diki...> Nižšie uvedené obrázky ukazujú sgrafito v kontexte moderného umenia. Ich aplikácia je možná na steny interiéru aj exteriéru. < --->
 
<gallery>
Image:Contemporary sgraffito sugovic 01.jpg|Moderné sgrafito použité ako dekorácia interiéru. Vytvorené bolo tradičným spôsobom aplikáciou viacerých podkladových farieb.
Image:Contemporary sgraffito sugovic 02.jpg|Plastickejšie poňaté sgrafito s výraznejším odklonom od tradičného princípu. Umelec narába nielen s farbou, ale aj s hrúbkou a tvarovaním povrchu omietky.
Image:Contemporary sgraffito sugovic 03.jpg|Sgrafito s použitím prírodných prvkov vkladaných do kompozície. Uplatnenie pestrej farebnosti.
</gallery> <br>
 
== Galéria ==
35

úprav

Navigačné menu