Future Systems: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Riadok 1: Riadok 1:
{{Na úpravu}}
Future Systems je architektonická kancelária založená v roku 1979 českým architektom Janom Kaplickým a Davidom Nixonom v [[Londýn|Londýne]]. Už od svojho vzniku zaujali Future Systems svojim inovatívnym prístupom a vizuálne aj technologicky netradičnou architektúrou a dizajnom.
Future Systems je architektonická kancelária založená v roku 1979 českým architektom Janom Kaplickým a Davidom Nixonom v [[Londýn|Londýne]]. Už od svojho vzniku zaujali Future Systems svojim inovatívnym prístupom a vizuálne aj technologicky netradičnou architektúrou a dizajnom.
Pomaly sa svojim inovatívnym dostali do povedomia širokej odbornej aj laickej verejnosti, aj keď prvých realizácií svojich projektov sa dočkali až dlho po svojom vzniku.
Pomaly sa svojim inovatívnym dostali do povedomia širokej odbornej aj laickej verejnosti, aj keď prvých realizácií svojich projektov sa dočkali až dlho po svojom vzniku.

Verzia z 11:28, 19. december 2007

Future Systems je architektonická kancelária založená v roku 1979 českým architektom Janom Kaplickým a Davidom Nixonom v Londýne. Už od svojho vzniku zaujali Future Systems svojim inovatívnym prístupom a vizuálne aj technologicky netradičnou architektúrou a dizajnom. Pomaly sa svojim inovatívnym dostali do povedomia širokej odbornej aj laickej verejnosti, aj keď prvých realizácií svojich projektov sa dočkali až dlho po svojom vzniku.

Jan Kaplický sa netají, že inšpiráciu hľadá v prírode a to vo všetkých jej podobách. Preto sa jeho návrhy, ktoré od roku 1989 po odchode Nixona do USA zdieľa s Amandou Levette, vyznačujú ladnými organickými tvarmi a prívetivosťou k životnému prostrediu.

Vedúce osobnosti Future Systems

Jan Kaplický

Narodil sa v roku 1937 v Prahe v rodine umelcov Josefa a Jiřiny Kaplických. Študoval na VŠUP v Prahe. V roku 1968 emigroval do Veľkej Británie po sklamaní zo zmeny režimu, ktorý po ťažkej vojne nepriniesol vytúženú slobodu ale naopak, izoláciu od sveta a tým pádom aj modernej architektúry, dizajnu a života.

V Londýne pracoval postupne u architektov Denys Lasdun & Partners, Piano & Rogers (pracoval na projekte Centre Pompidou v Paríži), Spencer & Webster a Foster Associates. Po založení Future Systems sa postupne prepracoval na svetovú architektonickú špičku.

Amanda Levete

Narodená bola v roku 1955 v Bridgende vo Veľkej Británii. Po štúdiu na Architectural Association v Londýne pracovala v ateliéroch Alsop & Lyall, YRM Architects a Richard Rogers & Partners. Od roku 1989 pracuje s Janom Kaplickým ako riaditeľka Future Systems. Od roku [[1995] pôsobí ako pedagóg na Royal College of Art v Londýne.

Vybrané stavby

Pohľad z tribúny štadióna na Lord's Media Centre

Lord’s Media Centre, Londýn

Prvá realizácia verejnej stavby kancelárie Future Systems. Po umiestnení na prvom mieste vo vyzvanej súťaži zrealizovali v roku 1999 prívetivé ufo na kriketovom ihrisku Lord's v Londýne. Celá konštrukcia, ktorá musela byť prefabrikovaná v lodenici, sa skladá z 26 hliníkových dielov s rozmermi 3 x 20 metrov. Centrum pojme 120 novinárov, 100 reportérov a v reštaurácii sa nachádza 50 miest. Ponúka skvelý výhľad na hraciu plochu a nie nadarmo získala táto stavba za architektúru.

Selfridges, Birmingham

Obchodný Dom Selfridges, Birmingham

Veľkolepý projekt situovaný priamo do centra Birminghamu dominuje svojmu okoliu najmä netradičným tvarom ale aj úpravou fasády. Tá je zložená z tisícov hliníkových diskov, ktoré minútu čo minútu odzrkadľujú prechádzajúcich ľudí, zmeny počasia alebo pohyb slnka, čím vytvárajú jedinečné a dych berúce efekty. Interiér obchodného domu je komponovaný okolo obrovského átria, ktorý je zakončný strešným svetlíkom, osvetľujúcim interiér celej budovy. Vertikálny priestor je popretínaný dizajnérsky navrhnutými eskalátormi a lávkami, čo spolu z malým átriom vytvára nevšedný pocit z nákupného centra.


Štúdie a súťažné návrhy

Národná knižnica Českej republiky, Praha

Budova novej národnej knižnice Českej republiky je situovaná na Letenskej pláni. Tento [[priestor] poskytuje skvelý výhľad na [[Praha|Prahu] a jej najvýznamnejšie časti a preto je aj táto 40 metrová budova navrhnutá ako vysoko funkčné "oko" nad Prahou, poskytujúce okrem perfektných výpožičných a knižničných služieb aj výhľad na Hradčany a historické centrum.

Extravagantný plášť zlatej farby s fialovými zaskleniami otvorov si vyslúžil mnoho prezývok, avšak vo vnútri skrýva veľmi dobre a funkčne rozčlenenú knižnicu s moderným prístupom k čitateľovi ako aj modernými technológiami skladovania a požičiavania kníh. Dispozične je orientovaná okolo centrálneho vertikálneho jadra s prechodným zvýšeným parterom.


Ďalšie projekty

Vybrané ocenenia

  • 2004 Contract World Award - finalista, Ferrari Maserati
  • 2004 RIBA za architektúru 2004, Selfridges
  • 2003 FX Medzinárodná cena za dizajn - dizajnér roku
  • 2001 World Architecture Awards, NatWest Media Centre
  • 1999 RIBA , NatWest Media Centre
  • 1999 1. cena, Aluminium Imagination Award, NatWest Media Centre
  • 1999 BIAT Award for Technical Excellence, NatWest Media Centre
  • 1999 RIBA Award, most vo West India Quay
  • 1998 British Construction Industry Award, most vo West India Quay
  • 1995 1. cena Aluminium Imagination Award, Hauer-King House
  • 1993 1. cena AJ/ Bovis Royal Academy Award, návštevnícke centrum v Stonehenge
  • 1989 NASA Certificate of Recognition, stôl v navrhnutej vesmírnej stanici pre NASA

Zdroje