Konkávna funkcia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 1 647 bajtov ,  pred 13 rokmi
d
Nahrádzam stránku textom 'Funkcia je konvexná (konkávna) v intervale $ (a,b) $, ak jej graf je "otvorený nahor (nadol)". {{matematický výhonok}} Kategória:Matematika'
d
d (Nahrádzam stránku textom 'Funkcia je konvexná (konkávna) v intervale $ (a,b) $, ak jej graf je "otvorený nahor (nadol)". {{matematický výhonok}} Kategória:Matematika')
Funkcia je konvexná (konkávna) v intervale $ (a,b) $, ak jej [[graf]] je "otvorený nahor (nadol)".
'<nowiki>{{copyvio}} http://www.math.sk/skripta/node174.html ?</nowiki> :-)
 
{{matematický výhonok}}
Funkcia je konvexná (konkávna) v intervale $ (a,b) $, ak jej graf je "otvorený nahor (nadol)".
 
[[Kategória:Matematika]]
Konvexnosť alebo konkávnosť môžeme určiť pomocou druhej derivácie.
Ak $f''(x) > 0\ (f''(x) < 0)$ platí pre každé $x \in (a,b)$, tak funkcia $f$ je konvexná (konkávna) v intervale $ (a,b) $.
Bod, v ktorom sa funkcia mení z konvexnej na konkávnu alebo naopak voláme inflexný bod.
Inflexné body hľadáme podľa pravidla
 
Ak $a$ je inflexný bod funkcie $f$ a $f''(a)$ existuje, tak $f''(a) = 0$.
 
Príklad 31. Nájdeme intervaly, v ktorých sú konvexné a intervaly, v ktorých sú konkávne funkcie $y = x(3-x)^2,\ y = \ln(1+x^3),\ y = x\ arctg\ x$. Nájdeme aj inflexné body týchto funkcií.
 
Riešenie: Intervaly budeme hľadať za pomoci druhej derivácie.
 
b )
 
Definičný obor je množina ${\bf R}$. $y' = (3-x)^2 - 2x(3-x) = 3(3-x)(1-x)$ a $y'' = 3(x-1+x-3) = 6x - 12$. Druhá derivácia je kladná a preto funkcia je konvexná v intervale $(2,\infty)$ a druhá derivácia je záporná a preto funkcia je konkávna v intervale $(-\infty,2)$. Jediný inflexný bod je bod $[2,2]$.
 
c )
 
Definičný obor funkcie je interval $(-1,\infty)$. $y'' = \frac{3x(2-x^3)}{(1+x^3)^2}$ (overte!). Pretože menovateľ zlomku je v celom definičnom obore funkcie kladný, o znamienku rozhoduje čitateľ. Funkcia je konvexná v intervale $(0,\sqrt[3]{2})$ a konkávna v intervaloch $(-1,0)$ a $(\sqrt[3]{2},\infty)$. Funkcia má dva inflexné body $[0,0]$ a $[\sqrt[3]{2},\ln\ 3]$.
d )
 
Definičný obor je množina ${\bf R}$. $y' = arctg\ x + \frac{x}{1+x^2}$ a $y'' = \frac{2}{(1+x^2)^2}$ je kladná pre všetky $x \in {\bf R}$. Funkcia je konvexná v celej množine ${\bf R}$ a preto nemá inflexné body.
113 525

úprav

Navigačné menu