Mario Puzo: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 24 bajtov ,  pred 13 rokmi
d
wikilinky
d (robot Pridal: sh:Mario Puzo)
d (wikilinky)
Ďalšia tvorba Maria Puza bola poznačená jeho prvým úspechom. Všetky diela, ktoré napísal po ''Krstnom otcovi'' boli variáciou na mafiánske témy a sledovali aktuálne dianie v zločineckej organizácii. V jeho románoch ''Blázni zomierajú'', ''Sicílčan'' ale aj ''Posledný don'' už nevystupuje tradičná mafia, ale nová, moderná, ktorá už má nové záujmové sféry a obsadzuje nové teritóriá.
 
Po jeho smrti vyšiel v roku [[2000]] román z mafiánskeho prostredia ''Omerta'' a v roku [[2001]] posledná kniha ''Rodina'', ktorú dokončila po Puzovej smrti jeho spolupracovníčka a manželka Carol Gino.
''Rodina'', ktorej dej sa odohráva v [[renesancia|renesančnom]] [[Taliansko|Taliansku]] a hlavné postavy, ktoré tvoria príslušníci rodiny [[Rodrigo Borgia|Rodriga Borgiu]], neskoršieho [[pápež]]a [[Alexander VI.|Alexandra VI.]] na prvý pohľad vybočuje z radu mafiánskych tém, ale sám autor sa vyjadril, že Borgiovci sú prvá zločinecká rodina. Tvrdil, že ich život plný dobrodružstva je viac zlopovestný, ako mafiánske príbehy. Inšpiráciou na napísanie knihy mu bola návšteva [[Vatikán]]u v roku [[1983]], kedy ho zaujali dejiny [[Taliansko|Talianska]] a jeho krása.
Počas nasledujúcich rokov napísal ďalšie romány, na rozpracovanej ''Rodine'' pracoval vždy vtedy, keď nemal dostatok inšpirácie alebo sa mu ťažie tvorilo. Bola pre neho inšpiráciou a záchytným bodom.
 
Mario Puzo zomrel ako sedemdesiatdeväťročný [[2. júl|2. júla]] [[1999]], v deň, keď pred tridsaťjeden rokmi dopísal svoje najúspešnejšie dielo ''Krstného otca'' doma v Bay Shore na Long Islande.
 
== Dielo ==
945

úprav

Navigačné menu