Rafael Alberti: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 23 bajtov ,  pred 13 rokmi
d
chýba zhrnutie úprav
(Nová stránka)
 
d
Jeho otcem bol Augustín Alberti a matkou María Merello. Bol piatym zo šiestich bratrov a vnukom kupcov pôvodom z [[Itália|Itálie]], dodavateĺov európského zbožia.
 
Začal ako maliar. V roku [[1917]] sa presťahoval so svojou rodinou do [[Madrid]]u. Po prvom obdobiu, kdy sa učil malbe, mal svoju prvú výstavu obrazov a kresieb v Ateneu. Predstavil sa aj v Rezidencii študentov, kde sa zoznamuje so slávnymi predstaviteĺmi [[Generácia 27|Generácie 27]] (v poezii sem patéípatrí okrem iných [[Federico García Lorca]], [[Dámaso Alonso]], [[Gerardo Diego]], [[Pedro Salinas]], [[Jorge Guillén]], [[Emilio Prados]], [[Manuel Altolaguirre]], [[Luis Cernuda]], [[Vicente Aleixandre]] a [[Miguel Hernández]]), intelektuálnym hnutiom, predstavenom v [[Sevilla|Seville]] roku [[1927]] pri 300. výročí úmrtia [[Luis de Góngora|Luisa de Góngoru]].
 
V roce [[1924]] Alberti obdržal Národnú cenu za svoju prvú publikovanu knihu, ''Námorník na zemi'' (''Marinero en tierra''), po ktorej sa definitívne rozhodl pre poéziu (no výtvarnému umeniu sa nikdy venovať neprestal). Počiatkom tridsiatych rokov sa priklonil k [[marxizmus|marxizmu]] a vstúpil do Komunistickej strany Španielska. V roku [[1939]] po víťazstve [[generál]]a [[Francisco Franco|Franca]] emigroval do [[Argentína|Argentíny]], kde strávil štyriadvadsať rokov; následujúcich pätnásť rokov žil v Itálii. Do Španielska se vrátil 27. dubna [[1977]] zo slovami ''"Opustil som vlasť so zaťatou pesťou, no vracím sa, ponúkajúc vám otvorenú ruku ako gesto smieru medzi všetkými Španielmi"''. Dostal mnoho cien a uznaní, medzi nimi napríklad Leninovu cenu mieru v roku [[1966]]. V roku [[1983]] dostal aj významnú Cervantesovu cenu, najvyšší prejav uznania pre španielsky píšucích spisovateĺov. V roku [[1987]] rada [[Cádiz]]u ustanovila v Albertiho rodnom meste nadáciu, ktorá nesie jeho meno a ktorá spravuje aj veĺká čásť jeho osobného archíva. Bol dvakrát ženatý, poprvýkrát zo spisovateĺkou Maríou Teresou Leónovou, a podruhýkrát s Marií Asunción Mateovou, ktorá ho v posledných rokoch reprezentovala. Zomrel okolo pôl jednej ráno [[28. október|28. októbra]] [[1999]] vo svojom rodisku, meste [[Puerto de Santa María]].
5

úprav

Navigačné menu