Ovocie hnevu: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 2 060 bajtov ,  pred 13 rokmi
 
V Kalifornii nájdu iba davy ľudí, ktorí si hľadajú akúkoľvek prácu v nádeji, že dostanú aspoň nejaké peniaze. V dôsledku nedostatku práce, je však čosi takéto nemožné. Tragédia ich amerického sna spočíva v nemožnosti jeho splnenia.
 
Farmári sa začnú združovať do skupín, ako dôsledok zlého zaobchádzania s nimi.Mnohí hladujú a následne aj umierajú. Casy pripravuje vzburu, ktorá vyústi do násilností a Casyho zabijú. Tom nemôže vydržať toto bezprávie a zabije Casyho vraha. Keďže je v podmienke, musí ujsť. Sľubuje svojej matke, že nebude ďaleko a že kamkoľvek pôjde bude neúnavným obhajcom ľudu:
''“...Budem kdekoľvek -, kamkoľvek pozrieš. Kdekoľvek sa budú chudobní biť o kúsok chleba. Kdekoľvek bude policajt biť niekoho, budem tam. Keby Cassy vedel, nuž ja budem žiť v hneve ľudí a v smiechu detí, keď sú hladné a vedia, že je dobrá večera hotová. A keď naši ľudia budú jesť to, čo si sami dorobia a bývať v domoch, čo si sami postavili -, nuž budem tam. Rozumieš?...”''
Dieťa Ruže zo Sharonu sa narodí mŕtve a Steinbeck tak symbolicky pochoval nádeje rodiny na lepšie vyhliadky. Avšak koniec knihy predsa len sľubuje nový začiatok: Ruža zo Sharonu kŕmi hladného muža svojim materským mliekom. Táto scéna je symbolom nádeje pre všetkých ľudí, že predsa len svitne na lepšie časy.
 
 
Príbeh Joadovcov je príbehom celej Ameriky, ich utrpenie je symbolom utrpenia všetkých ľudí počas Veľkej Depresie.
 
Steinbeck v knihe kritizoval americký sen. Joadovci snívajú o lepšom živote v krajine, v ktorej nikdy predtým neboli. Dúfajú, že tam bude lepší život, avšak nájdu iba to isté "peklo", aké opustili. Po všetkých zlých skúsenostiach a zážitkoch v ich srdciach dozrieva "ovocie hnevu".
 
Dôležitým prvkom knihy je striedanie lyrických pasáží s naturalistickým opisom života chudobných ľudí bez zeme a peňazí. Steinbeck striedal kapitoly o Joadovcoch s kapitolami (reportérske vsuvky), ktoré opisujú reálnu situáciu. Prostredníctvom týchto vsuviek umocnil zážitok z knihy a pravdivosť a tragickosť situácie.
 
Ďalším nástrojom, ktorý podporuje autenticitu knihy je jazyk jednoduchých ľudí - hovoria nespisovne a jednoducho.
 
Ovocie hnevu vyvolalo také ohlasy v americkej spoločnosti, že ani vláda neostala chladná.
43

úprav

Navigačné menu