Haligovce: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 566 bajtov ,  pred 14 rokmi
zmena o haligovciach
(Haligovské okolie)
(zmena o haligovciach)
|Politická strana =
|}}
'''Haligovce''' sú [[obec]] na [[Slovensko|Slovensku]] v okrese [[Okres Stará Ľubovňa|Stará Ľubovňa]]. Pôvodným názvom obce bol Hedvigina Poruba. Haligovce sa v peknom prostredi Pieninského narodného parku neďaleko poľských hraníc. Krásu tejto obce dopĺňaju skaly z vápenca nazvané Haligovské skaly. V nich sa nachádza aj jaskyňa Aksamitka, ktorá je verejnosti neprístupná. Táto obec patrí Zamagurskému okoliu, a preto sa v obci rozpráva okrem slovenčiny aj goralským jazykom typickým pre toto územie.
Dnešný farský kostol zasvätený Navštíveniu Panny Márie bol postavený roku 1897 namiesto staršieho kostola z roku 1791. Ešte staršia je však kaplnka zasvätená Sv. Krížu, ktorá je z roku 1787.
Nachadzajú sa v peknom prostredi Pieninského narodného parku neďaleko poľských hraníc. Krásu tejto obce dopĺňaju skaly z vápenca nazvané Haligovské skaly. V nich sa nachádza aj jaskyňa Aksamitka, ktorá je verejnosti neprístupná.
Erb obce pochádza z roku 1790 a zobrazené su naňom na pažiti stojace dve k sebe otočené, objímajúce sa ženy. Tento jav zobrazuje Navštívenie Panny Márie u Alžbety.
 
== Externé odkazy ==
* [http://www.pieninyportal.com/index.php/sk/haligovce.page Haligovce a okolie] na [http://www.pieninyportal.com PieninyPortal.com]
Anonymný používateľ

Navigačné menu