Wikipédia:Príručka/Formátovanie: Rozdiel medzi revíziami

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Palica (diskusia | príspevky)
Anglicky text
 
Palica (diskusia | príspevky)
/*Wiki markup/*
Riadok 4: Riadok 4:
{{PríručkaObsah}}
{{PríručkaObsah}}
{{Príručka}}
{{Príručka}}
Most text '''formatting''' is usually done with Wiki markup, so people don't have to learn [[HTML]].
Vätšina '''formátovania''' textu sa obvykle robí pomocou Wiki formátovacích znakov, takže sa ľudia nemusia učiť [[HTML]].


==Wiki markup==
==Wiki formátovanie==
Písanie článkov pre wikipédiu je trochu odlišné ako písanie v štandartnom textovom editore. Namiesto prísneho "to čo vidíš to aj dostaneš" prístupu, wiki používa jednoduché textové kódy pre formátovanie. Tento prístup je podobný ako pri písaní HTML pre internetové stránky, ale kódy sú jednoduchšie.
Writing for wikipedia articles is a bit different from writing on a standard word processor. Instead of a strict "what you see is what you get" approach, wiki uses simple text codes for formatting. The approach is similar to that used in writing HTML for web pages, but the codes are simpler.


The wiki can accept some [[html]] tags directly, but most people use the built-in [[wiki]] markup language, which is designed for ease of editing.
Wiki podporuje priamo niektoré [[html]] značky, ale vätšina ľudí používa zabudované [[wiki]] formátovacie znaky, ktoré navrhnuté pre jednoduché upravovanie.


===Bold and italics===
===Tučné a kurzíva===
The most commonly used wiki tags are '''bold''' and ''italics''. '''Bolding''' and ''italicizing'' is done by surrounding a word or phrase with multiple apostrophes ('):
Najpoužívanejšie wiki značky '''tučné''' a ''kurzíva''. '''Tučné''' písmo a písmo v ''kurzíve'' vytvoríte pomocou apostrofov ('):


*<tt><nowiki>''italics''</nowiki></tt> is rendered as ''italics''. (2 apostrophes on either side)
*<tt><nowiki>''kurzíva''</nowiki></tt> sa zobrazí ako ''kurzíva''. (2 apostrofy pred a za slovom)
*<tt><nowiki>'''bold'''</nowiki></tt> is rendered as '''bold'''. (3 apostrophes on either side)
*<tt><nowiki>'''tučné'''</nowiki></tt> sa zobrazí ako '''tučné'''. (3 apostrofy pred a za slovom)
*<tt><nowiki>'''''bolded italics'''''</nowiki></tt> is rendered as '''''bolded italics'''''. (2&nbsp;+&nbsp;3&nbsp;=&nbsp;5 apostrophes on either side)
*<tt><nowiki>'''''tučná kurzíva'''''</nowiki></tt> sa zobrazí ako '''''tučná kurzíva'''''. (2&nbsp;+&nbsp;3&nbsp;=&nbsp;5 apostrofy pred a za slovom)


Vo Wikipédii je konvencia napísať '''tučne''' predmet článku, ked sa o ňom v článku zmieňujeme po prvýkrát. Napríklad článok [[Kosatka dravá]] začína:
It is a Wikipedia convention to '''boldface''' the subject of an article when it is first mentioned in the article. For example, the article [[Klinefelter's syndrome]] starts:


:'''Kosatka dravá''' (''Orcinus orca''), v angličtine známa ako ''killer whale'' čiže ''veľryba zabijak'', je najväčším členom čeľade [[delfínovité]].
:'''Klinefelter's syndrome''' is a condition caused by a [[chromosomal abnormality]] in males...


Inou konvenciou vo Wikipédii je použitie ''kurzívy'' pre názvy kníh, filmov a názvy počítačových hier. Ak sa o názve knihy alebo filmu zmieňujeme po prvýkrát použijeme '''''tučnú kurzívu'''''. Napríklad článok ''[[Tibetská kniha mrtvych]]''
Another Wikipedia convention is to ''italicize'' book, movie and computer/video game titles. If the first mention of the subject of an article is also a book or movie title then '''''bold italics''''' is used. For example, the article ''[[The Lord of the Rings]]'' starts:


:'''''Tibetská kniha mrtvych''''' základné dielo tibetského budhizmu, ktorého autorstvo sa pripisuje [[Padmasambhava|Padmasambhavovi]]. Je to budhistický text tantrickej tradicie.
:'''''The Lord of the Rings''''' is an [[high fantasy|epic]] [[fantasy]] story by [[J. R. R. Tolkien]], a sequel to his earlier work, ''[[The Hobbit]]''.


===Headings and subheadings===
===Headings and subheadings===
Riadok 43: Riadok 43:
You can get some ideas about standard Wikipedia formatting style in this [[Wikipedia:Annotated article|annotated article]].
You can get some ideas about standard Wikipedia formatting style in this [[Wikipedia:Annotated article|annotated article]].


[[Wikipédia:Príručka/Odkazy|Pokračovanie]] príručky.
[[Wikipedia:Tutorial (Wikipedia links)|Continue]] with the tutorial.


{{PríručkaObsah}}
{{PríručkaObsah}}

Verzia z 22:34, 20. február 2005

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku neznámeho mena na neurčenej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).w:en:Wikipedia:Tutorial (Formating)

Úvodná stránka, 1: Upravovanie, 2: Formátovanie, 3: Odkazy, 4: Odkazy na podobné stránky, 5: Externé odkazy,
6: Diskusie, 7: Majte na pamäti, 8: Registrácia, 9: Menné priestory, 10: Zhrnutie
Tento článok je
časťou príručky Wikipédie
Stránky príručky

Úvodná stránka
Upravovanie
Formátovanie
Odkazy
Odkazy na podobné stránky
Externé odkazy
Diskusie
Majte na pamäti
Registrácia
Menné priestory
Zhrnutie

Pozri aj

Stránka s pomocou

Vätšina formátovania textu sa obvykle robí pomocou Wiki formátovacích znakov, takže sa ľudia nemusia učiť HTML.

Wiki formátovanie

Písanie článkov pre wikipédiu je trochu odlišné ako písanie v štandartnom textovom editore. Namiesto prísneho "to čo vidíš to aj dostaneš" prístupu, wiki používa jednoduché textové kódy pre formátovanie. Tento prístup je podobný ako pri písaní HTML pre internetové stránky, ale kódy sú jednoduchšie.

Wiki podporuje priamo niektoré html značky, ale vätšina ľudí používa zabudované wiki formátovacie znaky, ktoré sú navrhnuté pre jednoduché upravovanie.

Tučné a kurzíva

Najpoužívanejšie wiki značky sú tučné a kurzíva. Tučné písmo a písmo v kurzíve vytvoríte pomocou apostrofov ('):

  • ''kurzíva'' sa zobrazí ako kurzíva. (2 apostrofy pred a za slovom)
  • '''tučné''' sa zobrazí ako tučné. (3 apostrofy pred a za slovom)
  • '''''tučná kurzíva''''' sa zobrazí ako tučná kurzíva. (2 + 3 = 5 apostrofy pred a za slovom)

Vo Wikipédii je konvencia napísať tučne predmet článku, ked sa o ňom v článku zmieňujeme po prvýkrát. Napríklad článok Kosatka dravá začína:

Kosatka dravá (Orcinus orca), v angličtine známa ako killer whale čiže veľryba zabijak, je najväčším členom čeľade delfínovité.

Inou konvenciou vo Wikipédii je použitie kurzívy pre názvy kníh, filmov a názvy počítačových hier. Ak sa o názve knihy alebo filmu zmieňujeme po prvýkrát použijeme tučnú kurzívu. Napríklad článok Tibetská kniha mrtvych

Tibetská kniha mrtvych základné dielo tibetského budhizmu, ktorého autorstvo sa pripisuje Padmasambhavovi. Je to budhistický text tantrickej tradicie.

Headings and subheadings

Headings and subheadings are an easy way to improve the organization of an article. If you can see two or more distinct topics being discussed, you can break up your article by inserting a heading for each section.

Headings can be created like this:

  • ==Top level heading== (2 equals signs)
  • ===Subheading=== (3 equals signs)
  • ====Another level down==== (4 equals signs)
  • =====Another level down===== (5 equals signs)

If an article has at least three headings, a table of contents will be automatically generated. Try creating a heading in this page's sandbox. It will be automatically added to the table of contents for the page. When you're done, click below to continue.

Indenting

For instructions on how to indent, see Chapter 6 of this tutorial

Wikipedia formatting style

You can get some ideas about standard Wikipedia formatting style in this annotated article.

Pokračovanie príručky.

Úvodná stránka, 1: Upravovanie, 2: Formátovanie, 3: Odkazy, 4: Odkazy na podobné stránky, 5: Externé odkazy,
6: Diskusie, 7: Majte na pamäti, 8: Registrácia, 9: Menné priestory, 10: Zhrnutie