Multitasking (počítače): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
preklep
(dopreklad, upresnenia)
(preklep)
Termínom '''multitasking''' (z [[angličtina|anglického]] ''multi'', ''mnoho'' + ''task'', ''úloha'') sa označuje schopnosť [[počítač]]a vykonávať (aspoň zdanlivo) niekoľko úloh súčasne. Väčšina dnešných [[operačný systém|operačných systémov]] je viacúlohová – patrí sem napríklad [[Windows]] či [[Linux]]. Naopak [[MS-DOS]] je príkladom jednoúlohového systému, na ktorom vždy beží len jediný program.
 
Multitasking môže byť realizovaný mnohými spôsobmi. Základné delenie je na ''skutočný multitasking'', kedy je [[hardware]] počítača ozajnaozaj schopný v každom okamihu vykonávať viac úloh súčasne, a na ''zdanlivý multitasking'', kedy sa dojem súčasného behu viacviacerých programov dosahuje tým, že sa tieto programy veľmi rýchlo v behu striedajú, ale v každýomkaždom okamihu spracúva procesor jedinú úlohu. Skutočný multitasking sa v praxi priliš neobjavuje, operačné systémy PC podporujú druhú zmieňovanú techniku, ale ak je počítač vybavený viacerými [[procesor]]mi, sú úlohy medzi týmito procesormi rozdelené tak, aby aspoň niektoré úlohy mohli bežať súčasne.
 
Rozlišujeme multitasking [[kooperatívny multitasking|kooperatívny]], vyžadujúci aktívnu spoluprácu úloh, a [[preemptívny multitasking|preemptívny]], pri ktorom je úlohám procesorový čas prideľovaný a odoberaný transparentne (plánovačom úloh operačného systému).
11 600

úprav

Navigačné menu