Poľovný pes: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d (→‎Systematika: hups...kto sa má v tých sk názvoch vyznať)
#[[duriče]] - psy patriace k skupine [[Medzinárodná kynologická federácia|FCI]] číslo V a VI. Patria k najstarším loveckým plemenám. Sú schopní nájsť zver aj v húštinách a hlasno ju nahnať k poľovníkovi. Typické vlastnosti týchto plemien sú vytrvalosť a výnimočný orientačný zmysel.
#[[farbiare]] - psy patriace k skupine [[Medzinárodná kynologická federácia|FCI]] číslo VI. Sú to špecialisti na dohľadávanie jelenej a danielej zvery. Majú vynikajúci čuch a sú schopní sledovať aj pomerne starú stopu.
#[[norníci]] Brlohári- psy patriace k skupine [[Medzinárodná kynologická federácia|FCI]] číslo III. a IV. Do tejto skupiny patria teriéry (s výnimkou vysokých teriérov ako napr. [[airedalský teriér]]) a jazvečíky. Typická vlastnosť týchto plemien je odvaha a schopnosť samostatne pracovať.
 
Toto rozdelenie však nevystihuje úplne presnú špecializáciu plemien, pretože rôzne plemená teriérov sú upotrebiteľné nielen ako norníci, ale dajú sa nasadiť rôzne. V dnešnej dobe je nepraktické špecializovať výcvik psa na jednu oblasť poľovníctva. Vlastnosti väčšiny plemien sa prekrývajú a preto sa dajú využiť širšie. Stavače aj sliediče sa dajú s podobným výsledkom nasadiť na prácu na poli i v lese a teriér môže byť aj dobrým duričom.<ref> pozri Tichá/Tichý s.48 </ref>
Anonymný používateľ

Navigačné menu