Maginotova línia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 126 bajtov ,  pred 12 rokmi
v podstatě celé faktograficky chybně, bohužel psanou slovenštinou nevládnu, proto aspoň okopírujte text z české nebo anglické wiki, zde jsem text pouze zobecnil
(v podstatě celé faktograficky chybně, bohužel psanou slovenštinou nevládnu, proto aspoň okopírujte text z české nebo anglické wiki, zde jsem text pouze zobecnil)
'''Maginotova línia''' bol [[Francúzsko|francúzsky]] systém opevnení na francúzsko-nemeckej hranici proti útokom Nemcov. Pozostával z betónových opevnení, prekážok, guľometných hniezd a pod.
 
Vybudovaná bola v rokoch 1929-1934 na severnej a východnej hranici Francúzska vod dĺžkehranic 150so kilometrovŠvajčarskom po pobrezi Lamanše. Pomenovaná je podľa francúzskeho ministra vojny [[André Maginot|Maginota]]. Svojho času to bol svojho času najväčší systém opevnení na svete, tvorilotvorili ho 39opevnené opevneníoblasti, 70opevnené bunkrovsektory, 500jednotlivé delostreleckýchtvrze a(Ensemble, pechotnýchGros blokovOuvrage, aPetit Ouvrage), kasematy, bloky, 500pechotné kazemátúkryty, krytovpozorovatelny a pozorovacíchdalšie stanovískobekty.
 
Bola pokladaná za neprekonateľnú, svoj účel však nesplnila, pretože počas druhej svetovej vojny ju nemecké vojská obišli cez [[Belgicko]] a [[Luxembursko]]. Priviedla Francúzsko k fatálne chybnému odhadu situácie. Defenzívna stratégia zapríčinila francúzsku porážku na jar roku 1940.
 
NiekedyPojem sa pojem používa aj pre podobný systémopevneni na hraniciach Francúzska s Talianskom (pozri [[Alpská línia]]) a na Korsike.
 
== Iné projekty ==
* [http://www.maginot-line.com www.maginot-line.com] - maginotova línia {{fra_icon}}/{{eng_icon}}
* [http://www.maginot-hackenberg.com Hackenberg - maginotova línia ]{{fra_icon}}/{{eng_icon}}
* [http://www.fronta.cz/zbrane-maginotovy-linie-pouzite-v-objetkech-corf ZbraněKrátký Maginotovyobecný líniepopis opevnění a detailní popis všech zbraní] česky
 
{{Vojnový výhonok}}
Anonymný používateľ

Navigačné menu