Eugen Kramár: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobrané 2 bajty ,  pred 12 rokmi
 
Päť rokov nato so [[Štefanom Lukačovicom]] zakladá samostatnú architektonickú kanceláriu, projektuje a realizuje prvé objednávky avšak už roku [[1947]] ho [[Emil Belluš]] pozýva, aby mu pomohol založil samostatnú [[Fakultu architektúry]] v rámci [[Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave]].
Žiaľ, ako profesor tu pôsobil len do rok [[1950]], keď ho spolu s väčšinou jeho rodiny zatkli a v skupinovom vykonštruovanom pro¬ceseprocese následne nespravodlivo odsúdili na štrnásť rokov väzenia a väčšiu časť výkonu trestu strávil v pražskej väznici na Pankráci. Tvorivú prácu však , neprerušil ani vo väzení, kde vypracoval niekoľko projektov. Tu v tzv. bas projekte využili svoje tvorivé schopnosti a mohol projektovať. Z tohto obdobia Kramárovej tvorby pochá¬dza rekonštrukcia [[kláštora barnabitiek v Prahe]] a deväť bytových domov na [[Žižkove]].
Hoci ho po desiatich rokoch z väzenia prepustili, [[amnestia]] sa netykala skonfiškovaného majetku a možnosti návratu do Bratislavy.
Jeho novým pôsobiskom sa stali [[Košice]] a pracoviskom tamojší [[Stavoprojekt]]. Práve tu projektoval mnoho významných stavieb realizovaných vo [[Vysoké Tatry|Vysokých Tatrách]].
Anonymný používateľ

Navigačné menu